Enhancement the dams concrete performance using recycled HDPE plastic additives
  1. Tez No: 792681
  2. Yazar: WALAA WAQAR ALI ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İnşaat Mühendisliği, Emergency Medicine, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Beton baraj yapısının iyileştirilmesi, farklı gerilmelerin yansıması ve deformasyonu oluşturan barajların performansını iyileştirmek için kullanılan ana hedeftir. HDPE'nin etkisi, betonarme baraj betonunun mukavemetini korur ve geliştirir ve temel performansını ve maliyetini artıran toplam betonun ağırlığını azaltır. Bu çalışmada, maruz kalınan taşma etkisine karşı tepki ve direnci incelemek için bir beton baraj modeli kullanılarak deneysel çalışma yapılmıştır. Laboratuvar deney programı iki grup olarak işaretlenmiştir. Simülasyon testleri, doğrulama için bir örnek olarak Koyna Barajı'nı belirlemekte ve çalışmayı farklı boyutlarda dört farklı tipte barajı araştırmak üzere genişletmektedir. Son araştırma sonuçları, %5'lik bir yüzdeye, boyuta (5*20) mm ve fc25'e sahip HDPE'nin aynı koşullar altında betonun davranışında önemli bir iyileşmeye sahip olduğunu, ayrıca genel olarak HDPE'ye göre kesme mukavemetinin arttığını ve Sonuçlar onunla daha somut bir yetenek gözlemledi. Son olarak, HDPE, tüm baraj kret yüksekliklerinde üstün bir beton mekanik özelliği sonuçları sunar.
Özet (Çeviri)
Enhancing concrete dam structure is a main target to improve dams performance against various stresses reflection and deformation. Utilizing HDPE (high-density polyethylene) protects and improves reinforced dam concrete strength and reduce the weight of total concrete with enhances the foundation performance and cost. The experimental work was carriedout using a model of concrete dam to study response and resistance against subjected overflow effect. The laboratory experimental program marked as two groups; the simulation tests specify Koyna Dam as a sample for validation, and extend the study to investigate three different types of dams with different sizes. The recent research results indicate that the HDPE with a percentage of 5%, size (5*20) mm and fc 25 has a significant improvement on the behavior of concrete under the same conditions, also in general the shear strength improved with respect to HDPE and the results observed more concrete ability with it. Finally, HDPE presents a superior results interms of concrete mechanical characteristic in all dams crest heights