Sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamları kullanımlarına yönelik öz yeterlik algılarının incelenmesi
An investigation of classroom teachers' self-efficacy perceptions for their use of out-of-school learning environments
  1. Tez No: 792691
  2. Yazar: ALEYNA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GELMEZ BURAKGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Eğitimde yaşanan değişimlerle birlikte öğrenme–öğretme strateji, yöntem ve tekniklerinde farklı gelişmeler yaşanmıştır. Eğitim, sınıflar ve okullarla sınırlı kalmamıştır, eğitim faaliyetlerinin sınıf içi ortamlarla sınırlandırılmaması da okul dışı öğrenmeleri gündeme taşımıştır. Bu çalışmanın amacı, okul dışı öğrenme ortamları kullanımına yönelik görüşler çerçevesinde bu ortamların kullanımına yönelik bir öz yeterlik algısı ölçeği geliştirmek ve sınıf öğretmenlerinin öz yeterlik algılarının hangi düzeyde olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma, keşfedici sıralı desenli bir karma yöntemler araştırmasıdır. Araştırmada, önce nitel bir çalışmayla Ankara'nın çeşitli ilçelerinde farklı sosyoekonomik düzeylere sahip okullarda görev yapan toplam dokuz sınıf öğretmeniyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında ise bu verilerden yola çıkarak“Okul Dışı Öğrenme Ortamları Kullanımına Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”geliştirilmiştir. Beş faktörden ve 29 maddeden oluşan bu ölçek ile 289 sınıf öğretmeninden veri toplanarak öğretmenlerin öz yeterlik algıları incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamları kullanımına yönelik öz yeterlik algılarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin bilgi boyutunun öğretmenlerin en yüksek puan ortalamasına, uygulama boyutunun ise en düşük puan ortalamasına sahip olduğu görülmüştür. Araştırmada, lisansüstü eğitimi olan, üniversitede okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik bir ders alan ve öğretmenlik sürecinde okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik eğitim alan öğretmenlerin öz yeterlik algılarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada, öğretmen adaylarına üniversitede, öğretmenlere ise farklı hizmet içi eğitimlerle okul dışı öğrenme ortamları ve bu ortamların kullanımlarına yönelik eğitimler verilmesi ve öğretmenlerin bu ortamları etkili kullanabilmeleri amacıyla okul dışı öğrenmenin eğitimin tüm paydaşları tarafından desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changes in education, there have been developments in strategies, methods, and techniques of learning. Today, education is not limited to classrooms and schools. The fact that educational activities are not limited to classroom environments has brought the concept of out-of-school learning environments. The aim of this study is to develop a perceived self-efficacy scale within the framework of views on the use of out-of-school learning environments and to reveal the level of classroom teachers' perceived self-efficacy. The research is exploratory sequential mixed methods research design. Firstly, a qualitative study was carried out to analyze semi-structured interviews with the nine classroom teachers working in schools with varying socioeconomic levels in different Ankara districts. In the quantitative phase of the study, based on these data, a perceived self-efficacy scale was developed. With the developed five factor - 29 item- scale data were collected from 289 classroom teachers and teachers' self-efficacy perceptions were determined. As a result of the study, it was understood that teachers' self-efficacy perceptions towards the use of out-of-school learning environments were at a moderate level. It was seen that the knowledge dimensions of the scale had the highest mean score and the application dimension had the lowest mean score. In the study, it was concluded that the self-efficacy perceptions of teachers who had postgraduate education, took a course on out-of-school learning environments at university and received training on out-of-school learning environments during the teaching process were higher. It was recommended in the study that the different training on out-of-school learning environments and their use in education should be given to teacher candidates at university and to teachers in in-service training and that out-of-school learning should be supported by the stakeholders of education in order for teachers to use these environments effectively.