Pandemi sürecinde yetişkin bireylerde yaşamda anlamı yordayan değişkenlerin incelenmesi
Predictors of meaning in life in adults during the pandemia process
  1. Tez No: 792695
  2. Yazar: RUKİYE SAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisinde 18-65 yaş arası yetişkin bireylerde yaşamda anlamın psikolojik kırılganlık, otantiklik ve algılanan sosyal destek ve COVID-19'un yaşam kalitesine etki düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın diğer bir amacı COVID-19 pandemisinde çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre yaşamda anlam düzeylerinde anlamlı bir fark olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu uygun örnekleme yöntemiyle ulaşılan 396 yetişkin bireyden (%51 kadın, %47.8 erkek) oluşmaktadır. Veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Yaşamda Anlam Ölçeği, COVID-19'un Yaşam Kalitesine Etkisi Ölçeği, Otantiklik Ölçeği, Psikolojik Kırılganlık Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü ANOVA, Tukey testi, Games-Howell testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemleriyle, SPSS 22 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yaşamda anlamın alt boyutlarından anlam arayışında cinsiyete göre anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Algılanan sosyoekonomik düzeye göre anlam varlığı ve anlam arayışında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Yapılan regresyon analizi sonucunda otantikliğin alt boyutlarından biri olan kendine yabancılaşmanın, psikolojik kırılganlığın ve COVID-19'un yaşam kalitesine etkisinin negatif yönde, otantikliğin alt boyutlarından otantik yaşamın anlamın varlığını pozitif yönde anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Kendine yabancılaşma, psikolojik kırılganlığın, aileden alınan sosyal desteğin ve COVID-19'un yaşam kalitesine etkisi değişkeninin anlam arayışını anlamlı ve pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular ilgili literatüre göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between meaning in life, psychological vulnerability, authenticity and perceived social support, and the effects of COVID-19 on quality of life in adults aged 18-65 years during the COVID-19 pandemic. An additional aim of the study was to examine whether there is a significant difference beetween meaning in life levels according to various sociodemographic variables in the COVID-19 pandemic. The study group reached by appropriate sampling consists of 396 adult individuals (51% Female, 47.8% Male) adult individuals. Personal Information Form, Meaning in Life Questionnaire, The COV19 – Impact on Quality of Life Scale, Authenticity Scale, Psychological Vulnerability Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS 22 with independent samples t test, One Way ANOVA, and multiple linear regression analysis methods. As a result of the study showed that there is a significant difference according to gender in the search for meaning. Significant relationships were found between perceived socioeconomic level and both presence of meaning and search for meaning. Results of regression analysis revealed that the effect of self-alienation, psychological vulnerability, and COVID-19 on the quality of life were significant negative predictors of presence of meaning and authentic life was a significant positive predictor of presence of meaning. Self-alienation, psychological vulnerability, social support from the family and the effect of COVID-19 on the quality of life were significant positive predictors of search for meaning. The findings were discussed according to the relevant literature.