Kök kanallarında kalsiyum hidroksitin uzaklaştırılmasında fitik asit, sitrik asit ve edta'nın etkinliklerinin karşılaştırılması: Elektron mikroskobu çalışması
Comparison of the efficiency of phytic acid, citric acid and edta in the removal of calcium hydroxide from root canals: Electron microscope study
- Tez No: 792702
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı bir kanal medikameni olarak kullanılan Ca(OH)2'nin kök kanallarından uzaklaştırılmasında, final irrigasyon ajanı olarak fitik asit, sitrik asit ve EDTA kullanılarak kanaldan uzaklaştırma etkinliğinin taramalı elektron mikroskobunda değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda periodontal ya da ortodontik nedenlerle çekilmiş olan 51 adet tek kök ve kanala sahip mandibular premolar diş kullanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce tüm dişlerin kronları mine-sement birleşim noktasının yakınlarında kesilmiştir ve 14 mm'lik standart bir uzunluk elde edilmiştir. Çalışma uzunluğu belirlendikten sonra kök kanallarının Reciproc R50 (VDW, Münih, Almanya) eğe sistemi ile mekanik preparasyonu yapılmıştır. Mekanik preparasyon süresince 6 ml %5'lik NaOCl ve %17'lik EDTA irrigasyon iğnesi ile uygulandıktan sonra distile su ile tüm kanalların final irrigasyonu yapılmıştır. Üç diş pozitif, üç diş negatif kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Geriye kalan dişler Grup 1: %17'lik EDTA, Grup 2: %20'lik sitrik asit ve Grup 3: %1'lik fitik asit olmak üzere (n=15) rastgele gruplara ayrılmıştır. Kök kanallarını kağıt konlarla kurulandıktan sonra, şırınga tip kalsiyum hidroksit patı kullanılmış, pat koronalden taşana kadar kanala gönderilmiştir. Bütün gruplarda, kanal giriş kavitelerine teflon bant yerleştirildikten sonra kanal giriş kaviteleri 3 mm kalınlığında Cavit G (3M, Seefeld, Almanya) ile kapatılmıştır. Örnekler 1 hafta etüvde bekletilmiştir. Dişlerin geçici dolgusu kaldırıldıktan sonra, ultrasonik aktivasyon (Eighteeth Ultra X-Ultrasonik Aktivatör, Changzhou, Çin) ile şelasyon ajanlarının her biri 5 ml hacimde ve 60 sn süreyle uygulanmıştır. Nötralizasyonu sağlamak amacıyla, dişlerin distile su ile irrigasyonu tamamlanmış ve kağıt konlar ile kurutulmuştur. Dişler taramalı elektron mikroskobunda x2000 büyütme altında koronal, orta ve apikal bölümleri görüntülenmiştir. Elde edilen görüntülerin istatiksel ölçümünde Kruskal Wallis H testinden yararlanılmıştır. İkiden fazla gruplu karşılaştırmalarda anlamlı farklılık bulunması durumunda Post-Hoc testler (Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi) yardımıyla aralarında anlamlı farklılık bulunan gruplar belirlenmiştir. Bulgular Kullanılan şelasyon ajanları grupları ile kalsiyum hidroksit uzaklaştırma etkinliği değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Grup 1(EDTA) ve Grup 2 (Sitrik asit) arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p=0,999;p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to evaluate the removal efficiency of calcium hydroxide, which is used as a canal medicament, from the canal by using phytic acid, citric acid and EDTA as the final irrigation agent, using scanning electron microscopy. Material and Metod In our study, 51 single root and canal mandibular premolar teeth, which were extracted for periodontal or orthodontic reasons, were used. Before starting the study, the crowns of all teeth were cut near the enamel-cementum junction and a standard length of 14 mm was obtained. After the working length was determined, the root canals were prepared mechanically with the Reciproc R50 (VDW, Munich, Germany) file system. During the mechanical preparation, after 6 ml of 5% NaOCl and 17% EDTA were applied with an irrigation needle, final irrigation of all channels was performed with distilled water. Three teeth were divided into positive and three negative control groups. The remaining teeth were randomly divided into groups (n=15) as Group 1: 17% EDTA, Group 2: 20% citric acid, and Group 3: 1% phytic acid. After the root canals were dried with paper cones, syringe type calcium hydroxide paste was used, and the paste was sent to the canal until it overflowed from the coronal. In all groups, after Teflon tape was placed in the canal entrance cavities, the canal entrance cavities were closed with 3 mm thick Cavit (3M, Seefeld, Almanya). The samples were kept in an oven for 1 week. After the temporary filling of the teeth was removed, ultrasonic activation (Eighteeth Ultra X-Ultrasonic Activator, Changzhou, China) and chelating agents were each applied in a volume of 5 ml for 60 seconds. To ensure neutralization, irrigation of the teeth with distilled water was completed and dried with paper cones. The coronal, middle and apical parts of the teeth were visualized under x2000 magnification under a scanning electron microscope. The Kruskal Wallis H test was used for the statistical measurement of the obtained images. In case of significant difference in comparisons with more than two groups, the groups with significant differences between them were determined with the help of Post-Hoc tests (Mann Whitney U test with Bonferroni correction). Result When the chelation agent groups used and the calcium hydroxide removal efficiency were evaluated, a statistically significant relationship was found. No significant difference was found between Group 1 (EDTA) and Group 2 (Citric acid) (p=0.999; p>0.05).