Sınıf öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının astronomi konusundaki kavramsal anlamalarının belirlenmesi
Determination of conceptual understandings of primary school teachers and teacher candidates in astronomy
- Tez No: 792703
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmeni adaylarının temel astronomi konularında kavramsal anlamalarının saptanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda betimsel tarama modelinde nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki aşamalı sorulardan oluşan Astronomi Kavram Testi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Ankara ilinin merkezinde yer alan sınıf öğretmenleri ile Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinde öğrenim gören sınıf öğretmeni adayları oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistik, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin Astronomi Kavram Testi'nden aldıkları toplam puanların sınıf öğretmeni adaylarınınkinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Sınıf öğretmenlerinin astronomi konularındaki kavramsal anlamalarının okutulan sınıf seviyesi, cinsiyet, mesleki kıdem, mezun olunan kurum, öğrenim durumu, baba öğrenim durumu ve anne öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sınıf öğretmeni adaylarının astronomi konularındaki kavramsal anlamaları baba öğrenim durumu ve anne öğrenim durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermezken; sınıf seviyesi ve cinsiyet değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca sınıf öğretmeni adaylarının kavramsal anlamaları ile akademik not ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçları sınıf öğretmenlerinin ve sınıf öğretmeni adaylarının astronomi konularında çeşitli kavram yanılgılarına sahip oldukları yönündedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine conceptual understandings of primary school teachers and primary school teacher candidates in basic astronomy topics. For this purpose, a quantitative research using a descriptive survey model was carried out. An Astronomy Concept Test consisting of two-tier items was used as a data collection tool in the research. The participants of the study consisted of primary school teachers in the central cities of Ankara and primary school teacher candidates attending to Hacettepe University and Gazi University. Descriptive statistics, independent samples t-test, one way analysis of variance and correlation analysis were used for the analysis of the data obtained from the research. As a result of the research, it was seen that the total scores of the primary school teachers in the Astronomy Concept Test were higher than those of the primary school teacher candidates. It was determined that conceptual understandings of primary school teachers in astronomy topics was not significantly different according to the variables of grade level, gender, professional seniority, graduated institution, education level, father's education level and mother's education level. While conceptual understandings of primary school teacher candidates in astronomy topics was not statistically significantly different according to the variables of father's education level and mother's education level; it was significantly different according to grade level and gender variables. Furthermore, it has been observed that there was no significant relationship between the conceptual understandings of primary school teacher candidates and their grade point averages. The results of the research revealed that primary school teachers and primary school teacher candidates held various misconceptions in astronomy topics.