Farklı irrigasyon iğne tiplerinin kanal içi kalsiyum hidroksitin uzaklaştırılması ve apikal ekstrüzyona etkisi
Effect of different irrigation needle types on intracanal calcium hydroxide removal and apical extrusion
  1. Tez No: 877665
  2. Yazar: DAMLA GÜR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında farklı irrigasyon iğneleri kullanımıyla kalsiyum hidroksitin kök kanallarından uzaklaştırılması sırasında apikal ekstrüzyona etkisini ve kök kanallarında artık kalan kalsiyum hidroksitin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmada 40 adet çekilmiş alt küçük azı dişi kullanıldı. Dişler 13 mm olacak şekilde dekorone edildi. Kökler ProTaper Next eğesi (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) ile X2 eğesine kadar şekillendirildi. Preparasyon tamamlandıktan sonra, dişlerin bukkal ve lingual yüzeylerinde paralel dikey oluklar oluşturulup dişler iki parçaya ayrıldı. Kapalı sistem irrigasyonu uygulanacağından dolayı diş parçaları lastik ve akışkan kompozit ile bir araya getirildi. Bütün örneklere Diapaste Ca(OH)₂ patı (Diadent, Chongju, Kore) uygulandı ve örnekler 1 hafta süreyle etüvde (37°C ve %100 nem) bekletildi. Ca(OH)₂'nin uzaklaştırılmasında farklı irrigasyon iğneleri (geleneksel ve yandan perfore plastik irrigasyon iğnesi) kullanımına göre örnekler rastgele 2 gruba ayrıldı (n=20). Örnekler eppendorf tüpüne yerleştirildi ve irrigasyon solüsyonu olarak %2,5'lik NaOCl ve %17'lik EDTA kullanıldı. Yıkama sırasında ekstrüze olan debris miktarını belirlemek için tüpler 37⁰C'de 10 gün etüvde bekletildi. Diş yüzeyinde kalan Ca(OH)₂'nin değerlendirilmesi için diş parçaları tekrar ikiye ayrılıp dental mikroskop altında incelenerek skorlandı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelendi. İkili gruplara göre normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Gruplara göre skorların karşılaştırılmasında Fisher's Freeman Halton test kullanıldı. Skorlar ile fark arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis study aims to evaluate the effect of calcium hydroxide on apical extrusion during removal of calcium hydroxide from root canals by using different irrigation needles and to evaluate the residual calcium hydroxide in the root canals. Method: 40 extracted lower premolar teeth were used in the study. The teeth were decorated 13 mm coronally from the root tip. The roots were shaped with the ProTaper Next file (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) up to the X2 file. After the preparation was completed, parallel vertical grooves were created on the buccal and lingual surfaces of the teeth and the teeth were divided into two parts. Since closed system irrigation will be applied, the dental parts were brought together with rubber and fluid composite. Diapaste Ca(OH)2 paste (Diadent, Chongju, Korea) was applied to all samples and the samples were kept in the oven (37°C and 100% humidity) for 1 week. The samples were randomly divided into 2 groups (n = 20) according to the use of different irrigation needles (traditional and side-perforated plastic irrigation needle) in the removal of Ca(OH)₂. The samples were placed in an Eppendorf tube and 2.5% NaOCl and 17% EDTA were used as irrigation solution. To determine the amount of debris extruded during washing, the tubes were kept in an oven at 37⁰C for 10 days. To evaluate the Ca(OH)₂ remaining on the tooth surface, the tooth pieces were divided into two again and examined under a dental microscope and scored. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Compliance with normal distribution was examined with the Shapiro-Wilk test. Mann-Whitney U test was used to compare non-normally distributed data according to binary groups. Fisher's Freeman Halton test was used to compare scores according to groups. Spearman's rho correlation coefficient was used to examine the relationship between scores and difference.