Cepten yapılan sağlık harcamalarının etkinliğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Küresel bir analiz
Determining factors affecting the efficiency of out-of-pocket health expenditures: A global analysis
  1. Tez No: 792707
  2. Yazar: İLKNUR ARSLAN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Health Care Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkelerinin cepten yapılan sağlık harcamalarının (CSH) etkinliğini ve etkinliğe etki eden faktörlerin incelenmesidir. Çalışma kapsamında örneklem seçimi yapılmayıp tüm Dünya ülkelerinin (Dünya Bankası'na göre 217 ülke) verilerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Veriler DB veri tabanından elde edilmiştir. Verileri tam olan 162 ülke düşük gelirli, alt orta gelirli, üst orta gelirli ve yüksek gelirli şeklinde dört farklı gelir gruplarına ayrılmıştır. 2010-2019 yılları arasında veriler analize dahil edilerek Veri Zarflama Analizi (VZA) ve panel Tobit regresyon olmak üzere iki aşamalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında ekonomik ve sosyodemografik olarak iki farklı model kurulmuştur. Birinci analizde VZA skorları belirlendikten sonra bu skorların etkisi panel Tobit regresyon analizinde; ekonomik, sosyodemografik modelde dört farklı ülke gruplarıyla karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Tobit regresyon modeli, bağımsız değişken olarak bazı kontrol değişkenleri ve bağımlı değişken olarak dönüştürülmüş VZA puanları kullanılarak oluşturulmuştur. Evrensel sağlık sigortası (ESS), kronik hastalıklar, kadın nüfus, doğumda beklenen yaşam süresi (DBYS), bebek ölüm hızı (BÖH) ve anne ölüm hızı (AÖH) kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the efficiency of out-of-pocket health expenditures of countries and the factors affecting efficiency. Within the scope of the study, the sample selection was not made, and the data of all the countries of the world (217 countries according to the World Bank) were tried to be reached. Data collection was carried out with the World Bank database. 162 countries with complete data were divided into four different income groups: low income, lower middle income, upper middle income, and high income,. Between 2010 and 2019, the data were included in the analysis and a two-stage analysis was carried out, one of which is Data Envelopment Analysis (DEA) and the other is Panel Tobit regression. Within the scope of the study, two different models were established as economic and sociodemographic. After the DEA scores were determined in the first analysis, the effect of these scores in the panel Tobit regression analysis; were compared with four different country groups in the economic and sociodemographic model. The Tobit regression model was constructed using some control variables as independent variables and transformed DEA scores as dependent variables. Universal health insurance (UHC), chronic diseases, female population, life expectancy at birth (DBYS), infant mortality rate (IMR), maternal mortality rate (PMD) were used as control variables.