Economic load dispatch with load flow using hopfield neural network
Hopfield sinir ağını kullanan yük akışı ile ekonomik yük dağıtımı
- Tez No: 792712
- Danışmanlar: PROF. DR. KWANG Y. LEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Pennsylvania State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, uyarlanabilir Hopfield sinir ağı kullanılarak yük akışıyla gerçek güç optimizasyonu sunar. İki uyarlanabilir yöntem, eğim ve yanlılık ayarı, sabit ve uyarlanabilir öğrenme oranlarıyla kullanıldı. Yakınsamayı hızlandırmak için her iki yönteme de momentum uygulandı. Geleneksel olarak iletim kaybı, sözde B katsayıları kullanılarak ikinci dereceden bir biçimde modellenmiştir. B katsayısı yöntemini kullanmak yerine, iletim kaybı hesaplaması için daha doğru yük akışı çalıştırılacaktır. Tezin amacı, yük akış programı ile birleştirilerek ekonomik yük dağıtımına eğim ve sapma ayarlama yöntemlerinin uygulanması ve sonuçların Doğrusal Programlama (LP) ile karşılaştırılmasıdır. Uyarlanabilir Hopfield sinir ağları, etkinliğini göstermek için 30 veriyolu güç sistemi için test edilmiştir. Maliyet fonksiyonu için çoklu yakıt için parçalı ikinci dereceden fonksiyonlar kullanılmıştır. Yöntemlerin sağlamlığı, bir veya daha fazla ünitenin bir üst veya alt limite ulaşması zorlanarak da test edilmiştir. Sonuçlar, ekonomik yük dağıtım problemlerinde karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents real power optimization with load flow using adaptive Hopfield neural network. The two adaptive methods, slope and bias adjustment, were used with fixed and adaptive learning rates. Momentum was applied to both methods to speed up the convergence. Traditionally the transmission loss has been modeled in a quadratic form using the so-called B-coefficients. Instead of using the B-coefficient method, more accurate load flow will be run for the transmission loss calculation. The purpose of the thesis is that applying the slope and bias adjustment methods to the economic load dispatch combining with the load flow program and comparing the results with Linear Programming (LP). The adaptive Hopfield neural networks has been tested for 30-bus power system to demonstrate its effectiveness. Piecewise quadratic functions for multiple fuel were used for cost function. Robustness of the methods were also tested by forcing one or more units to hit an upper or lower limits. The results are compared in economic load dispatch problems.