Türkiye'de 1960-2000 yıllarında kamusal sanat iç mekân ilişkisinin toplum belleğine etkisi; Atatürk Kültür Merkezi
Relationship between public art and interior space effects on social memory in Turkey from 1960s to 2000s; Ataturk Cultural Center
  1. Tez No: 792725
  2. Yazar: SENA HANDE EMRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TULUM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamusal sanat iç mekân ilişkisinin açıklanması ve bu ilişkinin toplum belleğine etkilerinin incelemesidir. 1960-2000 yılları arasında Türkiye'de uygulanan kamusal sanatın süregelen ve farklı dışavurum yollarının incelenmesi ayrıca iç mekâna etkisinin kalıcılık ve mekânı özgünleştirme üzerinden araştırılması hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasının diğer amaçlarından biri de Türkiye'de 1960-2000 yılları arasında apartman girişleri gibi kamusal ve özel arasında kalmış mekânlardaki duvar panolarının, apartman cephelerinin ve giriş hollerindeki resimlerinin araştırılıp bulunmasıdır. Ayrıca kamusal yapıların iç mekânlarında ve önlerinde bulunan mevcut eserlerin (heykel, resim, seramik pano gibi) araştırılması ve arşivlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, Atatürk Kültür Merkezi üzerinden tarihsel bir okuma yapılmış, değişen iç mekân kurgusunun toplum belleğine etkisi incelenmiştir. Atatürk Kültür Merkezi'nin yeniden inşa sürecinde yaşadığı değişim ve bağlamı değişen sanat nesnelerine ilişkin problemler ortaya konmuştur. Son olarak ise bu problemlere yönelik öneriler ve geleceğe dair ön görülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explain the relationship between public art and interior space and to examine the effects of this relationship on social memory. It is aimed to examine the ongoing and different ways of expression of public art applied in Turkey between the years 1960-2000, as well as to research how affects interior spaces through permanence and originalization of the space. One of the other purposes of this thesis study is to search and find pictures of wall panels on apartment facades and entrance halls also in spaces that between the public and private spaces such as apartment entrances between the years 1960-2000 in Turkey. In addition, it is aimed to archive the existing works (such as sculptures, paintings, ceramic wall panels), in and in front of public buildings. In the last part of this study, a historical reading was made on the Ataturk Cultural Center and the effects of the devolopment process and changing interior design on the social memory was examined. The changes that Atatürk Cultural Center went through during the rebuilding process and the problems related to art objects whose context changed. Finally, suggestions for these problems and predictions for the future were made.