Expression dynamics of minority opinion in homophily-oriented networks
Homofili yönelimli ağlarda azınlık fikrinin ifade dinamikleri
- Tez No: 792724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Azınlıklar yalnız kalma korkusuyla toplum içinde sessiz kalabilirler. Sessizlik sarmalı teorisine göre azınlık grupları toplumdaki sayılarının olduğundan düşük olduğunu sanma eğilimindededir. Bu da onları fikirlerini daha az ifade etmeye iter ve diğer azınlıklar fikirlerini olduğundan daha az destekleniyor gibi hissettirir ve azınlıklar sessizlik sarmalına kapılabilirler. Ancak benzerlerle bir olarak bu sarmaldan çıkabilirler. Bu benzerlik arayışı literatürde ``homofili'' olarak anılır. Homofili varken, insanlar karşıt görüşlülerle ilişkilerini sonlandırır veya benzer düşünen insanlarla yeni bağlar kurar. Bu dinamik ilişki ağına, homofili yönelimli (H-O) ağlar denir. İnsanları etmen ve aralarındaki ilişkileri bağlantı olarak temsil ettiğimiz etmen-tabanlı modelleme yaklaşımı ile H-O ağlarındaki azınlık görüşünün ifade dinamiklerini araştırıyoruz. Etmenlerin karşıt görüşlülerle ilişkisini sonlandırdığı ancak herhangi birine bağlandığı bir durumda, azınlıklar ilk etapta beklentilerini düşürerek ifade olasılıklarını arttırır ve bu da çoğunluk üyelerinin algılarını çarpıtarak azınlığın çoğunluğu ezebilmesini sağlar. Tüm etmenler benzerleriyle bağlantı kurduğunda, yankı odaları yaratır ancak herkes fikrini ifade edebilirler. Sonra modele üç farklı insanı temsil eden farklı etmenler ekliyoruz: fikirlerini her zaman ifade eden kararlı azınlıklar, sosyal çevrelerini değiştirmeyen ancak ifade tercihlerini değiştirebilen muhafazakar insanlar ve değişmeyen sosyalliğinde fikirlerini her zaman dile getiren azınlıklar olan dirençli insanlar. Azınlıkların sosyal çevrelerine olan bağlılıkları, H-O ağlarındaki ifadelerini sabote eder ama yankı odalarını azaltır. Kararlı etmenler ve dirençli etmenler, statik ağlarda azınlık ifadesini artırırlar. H-O ağlarında, azınlık ifadesi zaten maksimumdadır, bu yüzden onu artıramazlar, ancak dirençli etmenler toplumlardaki ayrışmayı da azaltabilirler.
Özet (Çeviri)
Minorities may remain silent for fear of social isolation. According to the spiral of silence theory, minority groups underestimate their numbers in society. This underestimation leads minorities to speak up less and other minorities to feel less supported, so minorities get caught in a spiral of silence. They can break out of this spiral by uniting with each other. People seek similarity in their relationships, and this is referred to as homophily in the literature. Under homophily, people can end their relationships with different people and establish new relationships with like-minded people. These dynamic networks are called homophily-oriented (H-O) networks. We investigate the expression dynamics of the minority opinion in H-O networks using the agent-based modeling approach, where we represent people as agents and the relationships between them as links. In a case where agents end their relationships with the opposing side but build relationships with anyone, we found that the minority can oppress the majority by distorting the perceptions of majority members because minorities increase their opinion expression probability by lowering their expectations in the first place. When agents connect directly with like-minded agents; they create echo chambers, and both majorities and minorities can be fully expressive. We then introduce new agent types into the model, representing three types of people: hardcore agents are always expressive minorities, loyal agents do not change their social circle but their expression decisions, and valiant agents are both expressive and loyal minorities. Minorities' loyalty to their social environment sabotages their expression in H-O networks but reduces echo chambers. Hardcore agents and valiant agents increase minority expression in static networks; in H-O networks, minority expression is already at its maximum, so they cannot increase it but valiant agents can decrease segregation in societies.