أحاديث حول الخلافة دراسة تحليلية نقدية
Hilafetle ilgili hadislerin tahlil ve tenkidi
- Tez No: 792737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, hilafet konusunda temel hadisleri objektif ve eleştirel bir yaklaşımla izah ve analiz etmiştir. Çalışma kapsamı hilafetin kuruluşu, düşüşüne kadar geçirdiği aşamalar ve dönüşünün müjdeleri ile ilgili bazı hadislerle sınırlı tutulmuştur. Bu çalışma, önsüz, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde hadislerde geçen hilafet makamı ile ilgili kavramlar üzerinde durularak açıklanmış ve bunların lügavî kökenleri ve şer'î anlamları açıklığa kavuşturulmuştur. Birinci bölümde hilafetin meşruiyeti ve hükmü, Kur'an ve Sünnet ve İcmâ ve kıyastan delilleri, halifede olması gereken şartlar ve hilafetin tahakkuk yolları ile ilgili hususlar ele alınmıştır. İkinci bölümde hilafetin ortaya çıkışı, düşüşüne kadar geçtiği aşamalar ve dönüşünün müjdecileri ile ilgili hadislerin incelenmesi ve tahlili ele alınmıştır. Bu çalışma, hilafet makamı ile ilgili terimler, Kureyş soyu şartı, bu şart hakkında geçen hadisler ile hilafetin Kureyşli olmayanlara geçmesi konusunun bir araya getirilmesi ve başka konularla ilgili araştırmacının bulgularını aktaran bir sonuçla bitmektedir.
Özet (Çeviri)
The research dealt with explanation and analysis of some of the pivotal hadiths in the issue of the caliphate, with an objective critical approach, limited to some hadiths related to the emergence of the caliphate, the stages it passes through to its downfall, and heralds of its return. And the sayings of modern commentators and their discussion. And extract what is related to the provisions and conditions of the caliphate through the hadiths of the Prophet. This research included an introduction, an introduction, a preface, two sections, and a conclusion. In the preface, the research deals with the terms related to the position of the caliphate mentioned in the hadiths, trying to edit them and clarify their linguistic origins and their legal meanings of them. The first section dealt with issues related to the legitimacy of the caliphate and its ruling and the evidence for it from the Qur'an and Sunnah, consensus and analogy, the conditions that the caliph must meet, and the methods of convening the caliphate. He also reviewed the scholars' doctrines regarding the Qurashi lineage requirement in the Caliph and the researcher's position on it. In the second section, the research dealt with the study and analysis of hadiths related to the emergence of the Caliphate, the stages it passes through to its fall, and heralds of its return. Then the research was concluded with a conclusion deposited the researcher concluded; From his study of the most important terms related to the position of the Caliph, the condition of the Qurashi lineage, the combination of hadiths mentioned in it, and the work on the transfer of the caliphate to non-Qurayshi. and so on.