Fokal başlangıçlı epilepsi hastalarında uyku mikrostriktürünün nöbet sıklığı veuyku kalitesi ile ilişkisi
Relationship between sleep microstructure and seizure frequency, sleep qualityin patients with focal epilepsy patients
- Tez No: 792736
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN ASLAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Uyku ve epilepsinin birbiri ile çift yönlü etkileşim içinde olduğu bilinmekte olup, epilepsi hastalarının uyku yapılarının ve içeriklerinin normal bireylerden farklılıklar gösterdiği vurgulanmaktadır. Epilepsi hastalarının uyku makro yapısında ortalama veriler bilinmekle birlikte, mikro yapısı hakkında farklı sonuçlar bildirilmektedir. Bu çalışmada amaç fokal epilepsili hastalar ile uyku polikliniğine başvuran, benzer şikayetleri olan bireyler arasında uyku makro ve mikro yapısı elemanlarının farklılıklarını ve uyku kalitelerini, nöbet sıklıklarının uyku mikro yapısı üzerindeki etkisini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif kesitsel olarak planlandı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Epilepsi Polikliniğinde“fokal epilepsi”tanısı ile takipli, horlama, gündüz aşırı uykululuk (GAU) ve tanıklı apne yakınmaları olan, 55 (%41,8, K) hasta ile, Uyku Polikliniğine benzer şikayetlerle, aynı dönemde başvuran polisomnografi (PSG) incelemesi yapılan, hasta grubu ile vücut kitle indeksi (VKİ), yaş, cinsiyet ve ortalama apne/hipopne indeksi (AHİ) ve periyodik bacak hareket indeksi (PBHİ) eşleştirilmiş 55 (%43,6, K) kontrol grubu hastası dahil edildi. Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) testleri uygulandı. Tüm gece PSG kaydı sonrası, uyku skorlaması ve siklik alternan patern (SAP) skorlaması manuel olarak yapıldı. İstatistiksel değerlendirme ve eşleştirmede IBM SPSS 25.0 programı kullanıldı. Bulgular: Epilepsi ve kontrol grubu arasında; uyku makrostriktürü elemanları (kayıt süresi, uyku etkinliği, uyku sonrası uyanıklık süresi, N1, N2, N3, PLMİ, ve AHİ) arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Ancak epilepsi hastalarında uyku latansı (p=0,023) ve REM yüzde oranı daha kısa (p=0,01) saptandı. Uyku mikro yapısı açısından ise; SAP oranı epilepsi hastalarında daha (% 38,91±17,9 vs. %26,05±13,4 sırası ile) (p0,05) farklılık yokken, global PUKİ skoru, kontrol grubunda daha yüksek olarak (7,8±3,88 vs. 5,3±2,93) (p=0,0002) saptandı. Sonuç: Fokal epilepsili, obstrüktif uyku apne sendromu şüphesi olan hastalar ile demografik, AHİ ve PBHİ benzer özellikteki kontrol grubu karşılaştırıldığında; epilepsi hastalarında SAP oranının anlamlı orada yüksek bulunması, epileptik networkler ile SAP'leri modifiye eden devreler arasında önemli bir ilişki olduğunu desteklemektedir. Ayrıca epilepsi hastalarında A1 fazının, kontrol grubunda ise A2 fazının ön planda olması, SAP içerisinde otonomik ve uykuyu sürdürücü/uyanıklık sağlayıcı devrelerde farklılıklar olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It is known that sleep and epilepsy interact with each other bidirectionally, and it is emphasized that the sleep structures and contents of epilepsy patients differ from normal individuals. Although average data on the sleep macrostructure of epilepsy patients are known, different results are reported on the microstructure. The aim of this study is to compare the differences in sleep macro and microstructure elements and sleep quality between focal epilepsy patients and individuals with similar complaints who applied to the sleep outpatient clinic, and the effect of seizure frequency on sleep microstructure. Materials and Methods: The study was planned as a prospective crosssectional study. 55 patients (41.8% F) with“focal epilepsy”diagnosis followed up at Çukurova University Faculty of Medicine Epilepsy Outpatient Clinic, with complaints of snoring, excessive daytime sleepiness (EDS), and witnessed apnea, were included, along with 55 control group patients (43.6% F) matched for body mass index (BMI), age, gender, and mean apnea/hypopnea index (AHI) and periodic leg movement index (PLMI) who applied to the Sleep Outpatient Clinic with similar complaints and underwent polysomnography (PSG) examination during the same period. Epworth Sleepiness Scale (ESS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) tests were applied. After an all-night PSG recording, sleep scoring and cyclic alternating pattern (CAP) scoring were performed manually. IBM SPSS 25.0 program was used for statistical evaluation and matching. Results: There was no significant difference between the epilepsy and control groups in terms of sleep macrostructures (recording time, sleep efficiency, post-sleep wakefulness duration, N1, N2, N3, PLMI, and AHI). However, sleep latency (p=0.023) and REM percentage ratio were shorter in epilepsy patients (p=0.01). As for sleep microstructure, the CAP rate was higher in epilepsy patients (38.91±17.9% vs. 26.05±13.4%) (p0.05), while the global PSQI score was higher in the control group (7.8±3,88 vs. 5.3±2.93) (p=0,0002). Conclusion: When focal epilepsy patients with suspected obstructive sleep apnea syndrome were compared to a control group with similar demographic, AHI, and PLMI characteristics, the significantly higher CAP rate in epilepsy patients supports a significant relationship between epileptic networks and the circuits that modify CAPs. Furthermore, the prominence of the A1 phase in epilepsy patients and the A2 phase in the control group suggest differences in autonomic and sleep/wakefulness-promoting circuits within the CAP.