Antik çağ'da değerli ve yarı değerli taş işçiliği
Precious and semi-precious stonework in antiquity
  1. Tez No: 792761
  2. Yazar: HANDE ÇAKIRLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF ÇOKAY KEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışma,“Antik Çağ'da Değerli ve Yarı Değerli Taş İşçiliği”başlığı altında değerli ve yarı değerli taşlar konularını kapsayan antik ve modern yazılı kaynaklardan elde edilen bilgileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Antik Çağ'da değerli taş madenciliği , değerli ve yarı değerli taş işçiliğinde kullanılan malzeme ve tekniklerin özellikleri, değerli taş oymacılığının gelişimi, değerli taş oymacılarının imzaları, değerli ve yarı değerli taşların kullanım alanları araştırılıp incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Antik Çağ değerli ve yarı değerli taş işçiliğinde kullanılan tekniklerin günümüzde kullanılan teknikler ile benzerlik gösterdiği anlaşılmıştır. Temel fark, günümüzde kullanılan teknoloji ile insan gücünden tasarruf edilmesidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the information obtained from ancient and modern written sources covering subjects of precious and semi-precious stones under the title of“Precious and Semi-Precious Stonework in Antiquity”. In this study, gemstones mining, the properties of materials and techniques used in precious and semi-precious stonework, the development of gem engraving, the signatures of gem engravers, the usage areas of precious and semi-precious stones in Antiquity were investigated and examined. As a result of the research, it has been understood that the techniques used in Antiquity precious and semi-precious stonework are similar to the techniques used today. The main difference is the saving of manpower with the technology used today.