KOBİlerin endüstri 4.0 farkındalığının belirlenmesi Osmaniye örneği
Determining industry 4.0 awareness of SMEs: The case of Osmaniye
- Tez No: 792771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE KIRLI AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dördüncü Sanayi Devrimi olarak adlandırılan ve ilk kez Almanya'daki Hannover Fuarı'nda sunulan Endüstri 4.0 teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, küresel ekonomik aktivitede aşırı değişiklikler beklenmektedir. Dördüncü Sanayi Devriminin getirdiği bu değişim, özellikle imalat sanayisinde önemli değişimlere yol açacaktır. Bu açıdan bakıldığında devrimin algılanma hızına bağlı olarak ortaya çıkacak rekabet avantajlarının bir kısmı birçok ülkenin gündeminde önemli bir konudur. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye, sanayisini yeni devrime tam ve hızlı bir şekilde adapte etmek ve bu faydaları elde etmek gibi uzun vadeli bir hedefe sahiptir. Bu çalışma esas olarak Türkiye'de bölgesel düzeyde Endüstri 4.0 bilincini, özellikle imalat sanayisini araştırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, çalışmanın amaçları arasında şirketin hedeflerini ve Endüstri 4.0 için altyapının durumunu incelemek yer alıyor. Bu kapsamda Osmaniye ilinde faaliyet gösteren 92 firma ile yapılan anketlerden elde edilen bir dizi veri kullanılmıştır: (i) şirket demografisi, (ii) sektör farkındalığı 4.0 ve (iii) firma hedefleri ve altyapısı olmak üzere toplam 3 bölümden ve 40 sorudan oluşan anketten elde edilen bulgular, katılımcı şirketlerin gelişmenin farkında olduğunu göstermektedir. Firmalar, devrimle birlikte ulusal ve uluslararası rekabette önemli avantajlar sağlanacağını ve gelecekte var olabilmek için Endüstri 4.0 altyapısının geliştirilmesi gerektiğini belirttiler. Bu bağlamda firmalar, Endüstri 4.0 ile üretim verimliliğini artırmanın ve müşteri portföyünü geliştirmenin mümkün olacağına inanıyor. Endüstri 4.0'ın istihdam yaratma potansiyeli konusunda net bir sonuca varmak mümkün olmasa da devrimin yeni iş kollarını getireceği söylendi. Araştırma sonucunda, şirketlerin Endüstri 4.0'daki yatırımlarını bağımsız olarak finanse edemeyeceklerini belirttiler. Ayrıca, Endüstri 4.0 ile ilgili sınırlı insan kaynakları ve araştırma ve geliştirme, yetersiz danışmanlık ve eğitim hizmetleri ve şirket içinde iş birliği eksikliği de dikkate değer diğer sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Extreme changes are expected in global economic activity with the emergence of Industry 4.0 technologies, called the Fourth Industrial Revolution and first introduced at the Hannover Fair in Germany. This change which was brought about by the Fourth Industrial Revolution will lead to significant changes especially in the manufacturing industry. From this point of view, some of the competitive advantages that will arise depending on the speed of perception of the revolution is an important issue for many countries. As a developing country, Turkey has the long-term goals such as fully and rapidly adapting its industry to the new revolution and benefiting from this situation.“This study is mainly designed to investigate Industry 4.0 awareness at the regional level in Turkey, especially the manufacturing industry.”In addition, the objectives of the study include examining the company's goals and the condition of the infrastructure for Industry 4.0. In this study, a series of data obtained from surveys which were conducted with 92 companies that operate in Osmaniye province were used. Findings obtained from the survey which consists of 40 questions and 3 sections: (i) company demographics, (ii) industry awareness 4.0, and (iii) company goals and infrastructure show that participating companies are aware of the developments. The companies state that thanks to the revolution, significant advantages will be provided in national and international competition. At the same time, they express that the Industry 4.0 infrastructure should be developed to be able to exist in the future. Besides, companies believe that it will be possible to increase production efficiency and improve their customer portfolio with indusrty 4.0. Even though it is not possible to reach a clear conclusion about the employment creation potential of Industry 4.0, it is said that the revolution will bring new business lines. As a result of the research, they stated that companies could not finance their investments in Industry 4.0 independently. In addition, limited human resources and research and development, insufficient consultancy and training services and lack of in-company cooperation regarding Industry 4.0 are among the other remarkable results.