Betametazon uygulanan gebelerde betametazonun fetal pulmoner arter üzerine etkisi
The effect of betamethasone on fetal pulmonary artery in pregnant women WHO received betamethasone
  1. Tez No: 792772
  2. Yazar: EMİNE PEKKİRİŞCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KULHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada, erken doğum öngörülerek betametazon uygulanan gebelerin fetal pulmoner arter Doppler parametrelerinin incelenmesi ile betametazonun fetal pulmoner sistem üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Retrospektif ve tanımlayıcı tipte olan bu çalışmaya 1 Ocak 2021- 01 Nisan 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde gebeliğinin 34 ile 37. haftaları arasında preterm doğum öngörülen ve betametazon tedavisi uygulanan 42 gebe dahil edildi. Olguların klinik özelliklerine ek olarak betametazon uygulaması öncesi ve 24-48 saat sonrası Doppler ultrason sonuçları kaydedildi. Bulgular: Annelerin yaş ortalaması 28,64 ± 6,02 yıldı, gebelik haftası ortalaması 35,3 ± 0,94 haftaydı ve %9,5'i sigara içiyordu. Maternal betamezon uygulamasından 48 saat sonra pulmoner arter AT/ET değişimi ortalama 0,03 ± 0,01 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effects of betamethasone on the fetal pulmonary system by examining the fetal pulmonary artery Doppler parameters of pregnant women with risk of preterm delivery and receiving betamethasone. Method. Metod: This retrospective and descriptive study included 42 pregnant women who were given betamethasone treatment between 34 and 37 weeks of pregnancy in Selcuk University Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Department between January 1, 2021 and April 01, 2022. In addition to the clinical features of the cases, Doppler ultrasound results were recorded before and 24-48 hours after betamethasone administration. Bulgular: The mean age of the mothers was 28.64 ± 6.02 years, the mean week of gestation was 35.3 ± 0.94 weeks and 9.5% were smokers. The mean pulmonary AT/ET change 48 hours after maternal betamezon administration was 0.03 ± 0.01.