Ocak 2000-eylül 2001 tarihleri arasında postoperatif hasta kontrollü analjezi uygulanan 810 hastanın retrospektif incelenmesi
Postoperative patient controlled analgesia between january 2000 and september 2001 retrospective evaluation of 810 patients applied
- Tez No: 792778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Uluslar arası Ağrı Araştırmaları Derneği ağrıyı, gerçek veya potansiyel doku hasarı ile birlikte olan veya böyle bir hasra gibi tanımlanan nahoş bir duyusal ve emosyonel deneyim olarak tanımlamıştır. Ağrıyı ve ağrı şikâyetini azaltmak sadece etik ve insancıl yönden gerekmemektedir. Ağrı beraberinde anksiyete, uykusuzluk, stres hormonlarının ve katekolaminlerin salınışı gibi pek çok cerrahi sonrası gidişatı etkileyecek olaylara sebep olur. Akut hasar sonrası ağrıya verilen bazı fizyolojik cevaplar ağrının şiddetini ve buna bağlı morbiditeyi artırmaktadır. Ticari olarak HKA cihazları hastaya intravenöz bir hat veya epidural kateter ile bağlanmış bir infüzyon pompası aracılığı ile hastanın kendi kendisine ilaç vermesini sağlayan cihazlardır. Hasta kontrollü analjezi yöntemi postoperatif analjezi için güvenli ve etkili bir teknik olarak kabul edilmekte, major cerrahi sonrası ağrı tedavisinde“altın standart”olarak görülmektedir. Ocak 2000 ile Eylül 2001 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nca uygulanan ve 810 hastayı kapsayan intravenöz ve epidural hasta kontrollü analjezi uygulamalarının kayıtlarının geriye dönük incelemesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Petidin, morfin, fentanil intravenöz HKA uygulamalarında kullanılırken fentanil, morfin, bupivakain tek veya kombine olarak epidural HKA'da uygulanmıştır. Özellikle morfin ve petidin en çok tercih edilen ajanlar olmuştur. Bazal infuzyonlar ve ilaçlar ile ilaçların anabilim dalımızca kullanılışları değerlendirilmiştir. Epidural HKA tekniği IV HKA tekniğinden daha başarılı bulunmuştur. Periyodik kontrollerimizde kısa sürede epidural yöntem ile dinlenmede ve harekette analjezi sağlanırken IV HKA'da bu gösterilememiştir. Epidural yöntemde 2 hastada motor blok kayıt edilmiştir. Bulantı hisseden tüm hastalar IV HKA ile ağrı tedavisi gören hastalardır. Hipotansiyon tespit edilen 13 hastanın 12'si IV HKA tedavisi alan hastalardır. Kaşıntı hikâyesi sadece morfin ile tedavi alan hastalarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The International Association for the Study of Pain has defined pain as an unpleasant sensory and emotional experience associated with or described as such damage or with actual potential tissue damage. Reducing pain and pain complaints does not require only ethical and humane methods. Pain causes events such as anxiety, insomnia, release of stress hormones, and catecholamines that will affect the course of many post-surgical procedures. Some physiological responses to pain after acute injury increase pain severity and related morbidity. Commercially, PCA devices allow the patient to self-administer via an intravenous line or an infusion pump connected to an epidural catheter. Patient-controlled analgesia is accepted as a safe and effective technique for postoperative analgesia and is seen as the“gold standard”in treating pain after major surgery. A retrospective review and evaluation of the records of intravenous and epidural patient-controlled analgesia applications, covering 810 patients, applied by Hacettepe University Department of Anesthesiology and Reanimation between January 2000 and September 2001 were performed. While pethidine, morphine, and fentanyl were used in intravenous PCA applications, fentanyl, morphine, and bupivacaine were used alone or in combination in epidural PCA. Especially morphine and pethidine were the most preferred agents. Basal infusions and drugs and their use by our department were evaluated. The epidural PCA technique was more successful than the IV PCA technique. In our periodic controls, analgesia at rest and movement was quickly provided with the epidural method, but this could not be demonstrated in IV PCA. Motor block was recorded in 2 patients in the epidural method. All patients who feel nausea are treated for pain with IV PCA. Of the 13 patients with hypotension, 12 were treated with IV PCA. A history of pruritus was only seen in patients treated with morphine.