Dijital serbest zaman etkinliklerine katılımda akış deneyimi ve serbest zaman doyumunun incelenmesi
Investigation of flow experience and leisure satisfaction in participating in digital leisure activities
  1. Tez No: 792777
  2. Yazar: BATUHAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı dijital serbest zaman etkinliklerine katılan üniversite öğrencilerinin, dijital serbest zaman katılım amaçlarının akış deneyimi ve serbest zaman doyumuna etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem grubu için basit tesadüfi (rassal) örneklem tekniği seçilmiştir. Veri toplama işlemleri Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde 2022-2023 yılı güz eğitim öğretim yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma 268 kadın, 463 erkek olmak üzere toplam 731 (Yaş Ort. = 20,75± 2,468) katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara yönelik demografik bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan formda yaş, cinsiyet, düzenli serbest zaman katılımı, dijital serbest zaman günlük katılım süresi, dijital serbest zaman haftalık katılım sıklığı, dijital serbest zaman katılımında kullanılan cihaz ve dijital serbest zaman katılımında kullanılan platform sorularına yer verilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Er ve Cengiz (2022) tarafından geliştirilen Dijital Serbest Zaman Katılım Amaçları Ölçeği (DSZ-KAÖ), Er ve Cengiz (2023) tarafından geliştirilen Dijital Serbest Zaman Akış Deneyimi Ölçeği ile Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türk kültürüne uyarlaması gerçekleştirilen Serbest Zaman Doyum Ölçeği (SZDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25 ve Jamovi programları aracılığıla tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklemler İçin T-testi, Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Testi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Yapısal Eşitlik Modellemesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde DSZ etkinliklerine katılan üniversite öğrencilerinin cinsiyet ve düzenli serbest zaman değişkenleri açısından DSZ-KAÖ, DSZ-ADÖ ve SZDÖ bazı alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p.0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of digital leisure participation purposes on flow experience and leisure satisfaction of university students participating in digital leisure activities. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Simple random sampling technique was chosen for the sample group. Data collection was carried out at Manisa Celal Bayar University in the fall semester of 2022-2023. The study was carried out with a total of 731 (Age Mean = 20.75± 2,468) participants, 268 women and 463 men. In the form created by the researcher in order to obtain demographic information for the participants, questions of age, gender, regular leisure participation, digital leisure daily participation, digital leisure weekly participation frequency, device used in digital leisure participation and platform used in digital leisure participation were included. As data collection tools in the research, the Digital Leisure Participation Purposes Scale developed by Er and Cengiz (2022), the Digital Leisure Flow Experience Scale developed by Er and Cengiz (2023), and its adaptation to Turkish culture by Gökçe and Orhan (2011) Leisure Satisfaction Scale was used. In the analysis of the data obtained, descriptive statistics, T-test for Independent Samples, One-Factor Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Test, Confirmatory Factor Analysis, Structural Equation Modeling were performed by means of SPSS 25 and Jamovi programs. When the findings were examined, significant differences were found in some sub-dimensions of Digital Leisure Participation Purposes Scale, Digital Leisure Flow Experience Scale, and Leisure Satisfaction Scale in terms of gender and regular leisure time variables of university students who participated in digital leisure activities (p.0.05).