Lucıus Cornelıus Sulla döneminde Populares ve Optımates arasındaki iktidar mücadeleleri (İÖ 107-80)
Power struggles between Populares and Optimates during the reign of Lucius Cornelius Sulla (107-80 BC)
  1. Tez No: 792816
  2. Yazar: ALİHAN BOZALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ TEKİN CİNEMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İÖ II. yüzyılın son çeyreğinde karşıt görüşleri savunan iki politik grup olarak ortaya çıkan populares ve optimates, gerçekleştirdikleri faaliyetlerle res publicanın kaderini derinden etkileyen aktörler olarak tarih sahnesinde yerlerini almışlardır. Gracchus kardeşler döneminde eylemlerine başlayan ve zamanla devlet içinde kadrolaşan bu iki grup süreç ilerledikçe birbirleri ile daha radikal bir şekilde mücadele etmiş, nitekim bu durum res publicayı birbiri ardına gelen iç savaşlara sürüklemiştir. Bütün bu unsurlar aynı zamanda, Roma Cumhuriyeti'nin imparatorluğa geçişinde önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Lucius Cornelius Sulla, geç cumhuriyet döneminin önde gelen devlet adamı ve komutanlarındandır. Birçok diplomatik ve askerî başarının ardından kendisini populares ile optimates mücadelesinin merkezinde bulmuş, hatta zamanla optimatesin en önemli temsilcisi haline gelmiştir. İlerleyen dönemlerde populares ve optimates arasındaki çatışmalar artmış ve bu durum iç savaşları beraberinde getirmiştir. Bu sürecin sonunda Roma'da mutlak kontrolü sağlayan Sulla dictātor ilan edilirken, ayrıca bu makamın gücü ile bir rejim kurarak popularesi Roma politikasından uzaklaştıracak birçok reformu da hayata geçirmiştir. Ne var ki Sulla'nın inşa ettiği sistem birçok etkenden dolayı gittikçe zayıflamış ve böylece populares, res publica siyasetinde yeniden bir çıkış noktası yakalamıştır. Bu çalışmanın temel problemi; Sulla'nın Roma politikasına girdiği andan, dictātor ilan edilerek bir rejim kurduğu döneme kadar gerçekleşen populares ve optimates mücadelesinin, kendi dönemi içindeki dinamikleri etkilemesinin ötesinde, res publicanın imparatorluğa geçişini de kapsayan sonraki sürece nasıl tesir ettiğidir. Bu doğrultuda, Sulla'nın ve karşıtlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin, aslında Gracchus kardeşler dönemi ile özdeşleşen populares ve optimates arasındaki çatışmayı hangi şekilde farklı bir boyuta taşıdığını açıklamayı hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Populares and optimates, which emerged as two political groups advocating opposing views in the last quarter of the 2nd century BCE, took their places on the stage of history as actors who deeply affected the fate of the res publica with their activities. These two groups, which started their activities during the Gracchus brothers period and became staff in the state over time, fought against each other more radically as the process progressed, as a matter of fact, this situation drew the res publica into civil wars one after another. All these elements also became one of the important milestones in the transition of the Roman Republic to the empire. Lucius Cornelius Sulla was one of the leading statesmen and commanders of the late republican period. After many diplomatic and military successes, he found himself at the center of the struggle between populares and optimates, and in time, he became the most important representative of optimates. In the following periods, the conflicts between populares and optimates increased and this situation led to civil wars. At the end of this process, while Sulla, who provided absolute control in Rome, was declared as a dictātor, while he also established a regime with the power of this office and implemented many reforms that would move the populares away from Roman politics. However, the system that Sulla built gradually weakened due to many factors, and thus populares it found a starting point in the politics of res publica once again. The main problem of this study is how the struggle of populares and optimates, which took place from the moment Sulla entered Roman politics to the period when he was declared dictātor and established a regime, affected the next process, including the transition of the res publica to the empire, beyond affecting the dynamics in its own period. In this direction, it is aimed to explain how the activities of Sulla and his opponents carried the conflict between populares and optimates, which were identified with the Gracchus brothers period, to a different dimension.