Venöz yetmezlik modellerinde flep viabilitesinin incelenmesi
Investigation of flap viability in venous insufficiency models
- Tez No: 792898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN AKŞAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Alt ekstremite rekonstrüksiyonunda kullanılan fasyokutan fleplerde belli bir oranda nekroz görülebilir. Bu çalışmada, toplumda sık görülen kronik venöz yetmezlikte, patolojinin derecesinin ve etiyolojisinin, alt ekstremite distalindeki fasyokutan flep nekrozuna etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Gereç Ve Yöntemler Çalışmada 24 sıçan kullanıldı. Sekiz sıçandan oluşan üç grup şeklinde sıçanlar gruplandırıldı. Birinci grupta venöz yetmezlik oluşturulmadan sol arka ekstremitede fasyokutan flep yapıldı. İkinci grupta bilateral femoral ven, bilateral iliak ven ve vena kava inferiorun distal kesiminden ligasyon yapılması yöntemi ile kronik venöz yetmezlik oluşturulduktan üç hafta sonra sol arka ekstremitede fasyokutan flep yapılması planlandı. Üçüncü gruba büyük safenöz venin femoral venden ayrıldığı seviyenin proksimalinden femoral arter ve femoral ven arasında arterio-venöz fistül oluşturulmasından üç hafta sonra sol arka ekstremitede fasyokutan flep yapıldı. Flep elevasyonundan bir hafta sonra flepler nekroz alan ölçümü için fotoğraflandı ve sıçanlar sakrifiye edilerek patolojik inceleme amacı ile spesmenler alındı. Bulgular Kronik venöz yetmezlik oluşturulan her iki grupta da flep nekroz oranlarının kontrol grubundan daha fazla olduğu tespit edildi. P değeri 0.007 olarak tespit edilmesi sonucunda flep nekroz oranları anlamlı derecede farklı bulundu. Ligasyon prosedürü ile venöz yetmezlik yapılan grup, fistül prosedürü ile venöz yetmezlik yapılan grupla kıyaslandı. Ligasyon tekniği ile venöz yetmezlik yapılan grubun flep nekroz oranı %64.10, fistül yöntemi kullanılarak venöz yetmezlik oluşturulan gruptaki flep nekroz oranı %53.49 olduğu bulundu. Kontrol grubunda ise bu oran %39.09 olarak bulundu Sonuç Literatüre göre fistül prosedürü kullanılarak venöz yetmezlik oluşturulan grupta ven içi basıncın ligasyon grubuna göre daha yüksek olduğu kabul edildi. Buna rağmen ligasyon grubunda flep nekrozu daha fazla tespit edildi. Bu durumun ligasyon tekniğinde venöz yetmezliği oluşturan patolojinin anatomik olarak daha proksimalde yer almasından kaynaklanabileceği düşünüldü. Sonuç olarak; venöz yetmezlikte, fasyokutan flep ile rekonstrüksiyon planlanırken, venöz yetmezliğin etiyolojisini göz önünde bulundurmak operasyon başarısını etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
A certain amount of necrosis can be seen in fasciocutaneous flaps used in lower extremity reconstruction. In this study, it is planned to examine the degree and etiology of the chronic venous insufficiency, which is common in the population, fasciocutaneous flap necrosis in the distal lower extremity. Materials and Methods 24 rats were used in the study. The rats were grouped into three groups consisting of eight rats. In the first group, a fasciocutaneous flap was performed on the left hind extremity without creating venous insufficiency. In the second group, three weeks after chronic venous insufficiency was created with the femoral vein and inferior venacava ligation method, it was planned to perform a fasciocutaneous flap on the left hind extremity. In the third group, three weeks after the creation of an arteriovenous fistula between the femoral artery and the femoral vein, a fasciocutaneous flap was performed on the left hind extremity. Three weeks after the organization of the arteriovenous fistula between the third group femoral artery and femoral vein, a fasciocutaneous flap was performed on the left hind extremity. One week after flap elevation, the flaps were photographed and the rats were sacrificed and specimens were taken. Results Chronic venous insufficiency caused an increase in flap necrosis rates. As the P value was determined as 0.007, flap necrosis rates were found to be significantly different. The flap necrosis rates of both venous insufficiency groups were also found to be higher than the control group. The group that underwent venous insufficiency with the ligation procedure was compared with the group that underwent venous insufficiency with the fistula procedure. The flap necrosis rate was found to be 64.1% in the group in which venous insufficiency was performed with the ligation technique, and the flap necrosis rate was 53.49% in the group with venous insufficiency using the fistula method. In the control group, this rate was found to be 39.09%. Conclusion According to the literature, it was accepted that the intravenous pressure was higher in the group with venous insufficiency using the fistula procedure than in the ligation group. However, flap necrosis was more common in the ligation group. It was thought that this situation might be due to the fact that the pathology in the venous malfunction structure is located more proximal anatomically in the ligation technique. Considering the etiology of venous insufficiency when planning reconstruction with a fasciocutaneous flap may affect the success of the operation.