Obez çocuklarda distal femoral kartilajın us-elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of distal femoral cartilage in obese children with us-elastography
- Tez No: 792901
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Obezite rahatsızlığı olan çocuklarda eklem kartilaj değişikliklerinin tespitinde US ve Elastografinin tanıdaki öneminin araştırılması ve ek dejeneratif hastalıkların teşhisinde kullanılabilecek bazal verilerin elde edilmesini sağlamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi etik kurul onayı ile başlanmıştır. Prospektif kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmaya 75 normal ve 75 obez (toplam 150) çocuk dahil edilmiş olup her çocukta bilateral distal femoral kartilaj değerlendirilmiştir. B mod ultrasonografi incelemesi ile her iki distal femoral kartilajda suprapatellar ve infrapatellar yöntemle kalınlık ölçümü ve dejenerasyon bulguları değerlendirildi. Shear wave elastografi ve strain elastografi ile kartilaj elastisitesine yönelik kalitatif ve kantitatif değerlendirme yapıldı. İstatistiksel analizler yapılırken SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Yaş ortalamaları kontrol grubu 12,68, hasta grubu 13,12 idi. Vücud-Kitle İndensi(VKİ)'nin sağ ve sol infrapatellar kartilaj kalınlıkları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmadığı saptanmış (p>0,05) iken, Yaş ve cinsiyetin sağ ve sol infrapatellar kartilaj kalınlığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır (p0,05), yaş ve cinsiyet sağ ve sol suprapatellar yöntemle ölçülen kartilaj kalınlığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the role of ultrasonography and elastography in detecting joint cartilage changes among obese children and to provide baseline data for future diagnoses of other degenerative diseases. Materials and Methods: The study was initiated with the approval of the Kırıkkale University Medical Faculty Ethics Committee. It was planned as a prospective cross-sectional study. The study included 75 normal-weight and 75 obese (total 150) children, and bilateral distal femoral cartilage was evaluated in each child. The thickness measurement and degeneration findings were evaluated in both distal femoral cartilages using the suprapatellar and infrapatellar methods with B-mode ultrasound examination. Qualitative and quantitative evaluation of cartilage elasticity was performed with shear wave elastography and strain elastography. For statistical analysis, the SPSS 21.0 package program was used. Results: The mean age was 12.68 in the control group and 13.12 in the patient group. It was found that BMI did not have a statistically significant effect on right and left infrapatellar cartilage thicknesses (p>0.05). In contrast, age and gender significantly affected right and left infrapatellar cartilage thickness (p0.05), it was found that age and gender had a statistically significant effect on the cartilage thickness measured by the right and left suprapatellar method (p0.05).