Küresel ısınma ve iklim değişikliği kapsamında Avrupa Birliği'nin ortak çevre politikasının değerlendirilmesi
Evaluation of the European Union's common environmental policy within the scope of global warming and climate change
  1. Tez No: 792912
  2. Yazar: AKİLE HEVİN MENDEKLİ SÖZBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yol açtığı zararlar, tüm dünyayı tehditetmektedir. Küresel ısınmayı ve küresel ısınmaya bağlı gelişen iklim değişikliğinidurdurmak için önlemler alınırken ülkeler arası iş birliği yapılması gerekmektedir.Birkaç ülkenin önlem alması küresel ısınma etkilerini durdurmak için yeterli değildir.Bu sebeple Avrupa Birliği, Ortak Çevre politikasını geliştirmiş ve anlaşmalar iletaraf ülkelerden çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirmelerini talep etmiştir.Çalışmanın ana konusu, Avrupa Birliği'nin Ortak Çevre Politikası kapsamında aldığıönlemlerin değerlendirilmesidir. Avrupa Birliği'nin Ortak Çevre Politikası ve EnerjiPolitikası kapsamında küresel ısınma ve iklim değişikliğinin önlemesi amacıylaalınan önlemler analiz edilmiştir. Tezin amacı Avrupa Birliği'nin çevre politikasınıincelenmesi ve değerlendirilmesidir. Buna ek olarak Avrupa Birliği Ortak EnerjiPolitikası da iklim değişikliği, küresel ısınma ve çevre kapsamındadeğerlendirilmiştir. Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Önce küresel ısınma veiklim değişikliğinin tanımı yapılmış ve ilgili kavramlara değinilmiştir. İklimdeğişikliğine ilişkin uluslararası çalışmaların analiz edildiği üçüncü bölümden sonradördüncü ve beşinci bölümlerde Avrupa Birliği'nin Ortak Çevre ve EnerjiPolitikaları incelenerek altıncı bölümde bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The damages caused by global warming and climate change threaten thewhole world. Cooperation between countries is necessary while taking measures tostop global warming and the climate change that develops due to global warming.Taking action and measures by few countries is not enough to stop the effects ofglobal warming. For this reason, the European Union has developed the CommonEnvironment Policy and demanded the countries which has agreed to fulfill theirresponsibilities towards the environment with the agreements. The main subject ofthe study is the evaluation of the measures taken by the European Union within thescope of the Common Environmental Policy. Within the scope of the EuropeanUnion Common Environmental Policy, the measures taken to prevent globalwarming and climate change have been examined. The aim of the thesis is toexamine and evaluate the environmental policy of the European Union. In addition,the European Union Common Energy Policy has been evaluated within the scope ofclimate change, global warming and the environment. The study, consists of sixchapters. First of all, the definition of global warming and climate change has beenmade and related concepts have been mentioned. After the third chapter, in whichinternational studies on climate change are examined, the European Union'sCommon Environment and Energy Policies are examined in the fourth and fifthchapters, and a conclusion is reached in the sixth chapter.