Marka kimliği ve marka evangelizminin marka tatmini üzerindeki etkisi
The impact of brand identity and brand evangelism on brand satisfaction
  1. Tez No: 792913
  2. Yazar: CEM HAYIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR ÖZYER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmanın amacı marka kimliği ve marka evangelizminin marka tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul İli'nde yaşayan 18 yaş üzeri tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada 458 kişiye ulaşılmış ve anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik soru formundan Marka Tatmini Ölçeği, Marka Kimliği Ölçeği ve Marka Evangelizmi Ölçeği'nden meydana gelmektedir. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Marka evangelizmi ve marka kimliğinin marka tatmini üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buna göre marka evangelizminin marka tatmini üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu tespit edilmişken, marka kimliği algısının marka tatminini istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilemediği tespit edilmiştir. Marka evangelizmi algısı marka tatmini algısını pozitif yönde anlamlı şekilde etkilemektedir. Marka kimliği tek başına marka tatmini üzerinde etkili olarak tespit edilmişken, marka kimliği ve marka evangelizminin birlikte olduğu modelde marka kimliğinin marka tatmini üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of brand identity and brand evangelism on brand satisfaction. The population of the research consists of consumers over the age of 18 living in Istanbul. In the research, 458 people were reached and a survey was conducted. Questionnaire form was used as data collection tool in the research. The survey form consists of the demographic questions of the Brand Satisfaction Scale, the Brand Identity Scale and the Brand Evangelism Scale. Data analysis in the research was done in SPSS 21 package program. The effect of brand evangelism and brand identity on brand satisfaction has been examined. Accordingly, it has been determined that brand evangelism has a statistically significant effect on brand satisfaction, while brand identity perception does not statistically affect brand satisfaction. The perception of brand evangelism significantly affects the perception of brand satisfaction in a positive way. While brand identity alone has been determined to be effective on brand satisfaction, it has been determined that brand identity does not have an effect on brand satisfaction in the model where brand identity and brand evangelism are together.