Ses eğitiminin insan duygu durumu üzerindeki olumlu etkileri
Positive effects of voice training on human mood
  1. Tez No: 793002
  2. Yazar: GÜNAY ACUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SETA KÜRKÇÜOĞLU, PROF. DR. İSMAİL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan sesinin duygusal etkenlerden etkilendiği bilinmektedir. Günlük konuşma dışında şarkı söyleme sırasında bu etkilenme daha da belirginleşmektedir. Şan dersleri ile kişilerin sesleri gelişmekle birlikte, duygu durumlarına büyük ölçüde katkı sağladığı pek çok tez ve çalışmalarda da ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın amacı, ses eğitiminin kişilerin duygu durumları üzerinde nasıl bir etki yaratabileceğini araştırmaktır. Tezin ikinci bölümünde insan sesinin yapısı ve eğitimi, üçüncü bölümde ses eğitiminde insan psikolojisini etkileyen faktörler, kişilik özellikleri ve psikolojik temelli ses hastalıkları, dördüncü bölümde ise ses eğitiminin duygu durumuna katkıları konuları ele alınmıştır. Çalışma, 2016-2022 seneleri arasından ses eğitimi alan farklı zamanlarda, farklı meslek gruplarına ait, yaşları 16 ile 60 yaş arasında olan kişilerden oluşmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 31,6'dır ve 5 erkek 26 kadın yer almaktadır. Ses eğitimi alan bu kişilerin duygu durumlarına ilişkin anket ve testler uygulanmış, verilen anketler kanıta dayalı olumlu sonuçlar elde edilerek sonuçlanmıştır. Sadece ses ve nefes egzersizleri uygulanarak gerçekleştirilen eğitim, her birey için ortalama haftada 1 saati gerçekleştirilmiş olup 2 ay ve 4 yıl arasında eğitim alan kişileri içermektedir. Eğitim öncesinde umutsuzluk, depresyon ve kaygı ölçülmüş, eğitim bitiminde de aynı skalalar ile ölçüm yapılmıştır. Wicoxon İşaret testi ile yapılan istatistik analizlerde tüm ölçeklerde p0,05). Sürekli kaygı indeksinde de anlamlı bir değişiklik olmadığı gözlenmiş, eğitim homojen bir duygu durum içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the human voice is affected by emotional factors. Apart from daily speech, this effect becomes even more evident during singing. It has been revealed in many theses and studies that singing lessons not only improve people's voices but also contribute to their mood on a large scale. The aim of this study is to investigate how voice training can have an effect on the moods of individuals. In the second part of the thesis, the anatomy of the human voice and its training; in the third part, the factors affecting human psychology in voice training, personality traits and psychological-based voice diseases; and in the fourth part, the contribution of voice training to mood are discussed. The study consists of people between the ages of 16 and 60, belonging to different occupational groups who received voice training between 2016 and 2022 at different times. The equated age of the participants was 31.6 and there were 5 males and 26 females. Questionnaires and tests about the moods of these people who received voice training were administered, and the questionnaires were concluded with evidence-based positive results. The training, which was carried out by applying only voice and breathing exercises, was carried out 1 hour per week on average for each individual and included people who received training between 2 months and 4 years. Hopelessness, depression and anxiety were measured before the training and the same scales were used at the end of the voice training. Statistical analysis with Wicoxon Sign test showed a significant improvement in all scales p0.05). It was also vii observed that there was no significant change in the trait anxiety index, and the training was given in a homogeneous mood.