Enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin finansal rasyolarındaki değişikliklerin borsada işlem gören pay senetlerinin performansının ölçülmesinin ekonometrik analizi
Econometric analysis of meansuring the performance of stocks traded in the stock market of the changes in the financial ratios of enterprises operating in the energy sector
  1. Tez No: 793012
  2. Yazar: İDRİS ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Pay senetlerinin fiyatları yatırımcıların kararlarının vermesinde önemli rol oynar. Pay senetlerini riskli yatırım araçları olmaları sebebiyle yatırımcılar bu risklerden korumak ya da riski minimum düzeye indirmek için pay senedi fiyatını etkileyen etmenler ile yakında ilgilenir. Pay senedi fiyatlarını etki eden mikroekonomik ve makroekonomik faktörler vardır. Çalışmada, pay senedine etki eden hem mikroekonomik hem de makroekonomik faktörlerden yararlanılmıştır. Çalışmada kullanılan mikroekonomik faktörler; likidite oranları, finansal yapı oranları, faaliyet oranları, karlılık oranları ve borsa performans oranlarından oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan makroekonomik faktörler ise; enflasyon oranı, gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), petrol fiyatları, döviz kuru, faiz oranı, altın fiyatlarından oluşmaktadır. 2002-2021 döneminde Borsa İstanbul'da işlem gören enerji şirketlerinin üçer aylık bilanço ve gelir tablosu verilerden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, panel veri analiz yöntemi kullanılarak mikroekonomik ve makroekonomik faktörler ile pay senedi fiyatı arasında ilişkinin yönü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prices of stocks play an important role in making investors' decisions. In order to protect their stocks from these risks or minimize the risk, they soon deal with the factors affecting the stock price. There are microeconomic and macroeconomic factors that affect stock prices. In the study, both microeconomic and macroeconomic factors affecting the stock were used. Microeconomic factors used in the study; liquidity rates, financial structure rates, activity rates, profitability rates and stock market performance rates. Macroeconomic factors used in the study; Inflation rate consists of gross national product (GNP), oil prices, exchange rate, interest rate, gold prices. During the 2002-2021 period, three-month balance sheet and income table data of the energy companies traded on Borsa İstanbul were used. As a result of the study, the direction of the relationship between microeconomic and macroeconomic factors and stock price was determined by using the panel data analysis method.