Yıldız Sarayı harem yapıları kadınefendiler dairesi
Yıldız Palace harem buildings the master ladies suits
- Tez No: 79303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Altı bölümden oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde konunun amacı, kapsamı ve yöntemi tanıtılmıştır. Birinci bölümde, Osmanlı saray mimarisinin gelişimi mevcut kaynaklardan yararlanılarak özetlenmektedir. Tanımı ve kuruluş amacı ile birlikte saray mimarlığının tarihsel gelişimi kısaca anlatılmakta, Osmanlı dönemine ait saray yapıları özellikleriyle birlikte çeşitli örneklerle tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, Yıldız Sarayı kompleksi bir bütün olarak ele alınarak tarihi ve genel yerleşim düzeni açısından incelenmektedir. Bu inceleme, arazi kullanımı, bahçe düzeni ve topografık özelliklerin genel yerleşime etkileri konularını da içermektedir. Genel yerleşim düzeninde ise sarayın çeşitli bölümleri ve bu bölümleri oluşturan yapılar tek tek ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, Osmanlı saraylarında harem olgusu, haremin saray düzenindeki işlevsel konumu ve diğer birimlerle ilişkisi, mimari ve sosyolojik açılardan incelenmekte; padişah haremi de denilen Harem-i Hümayun ile saray kadınlarının yaşadıkları mekanları içeren harem yapı grupları ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, Yıldız Sarayı Kadınefendiler Dairesi, tarihsel gelişim süreci içinde irdelenmekte, hazırlanan rölöveler yardımı ile yapının mevcut durumu, bozulmaları, yapım sistemi, taşıyıcı sistemi, mimari tanımlaması ve işlevi, plan düzeni ve özellikleri, cephe düzeni, mimari elemanları ve bezeme özellikleri anlatılmaktadır. Bölümün sonunda, Kadınefendiler Dairesi'ndeki işlevsel, strüktürel ve malzemeye yönelik bozulmalar belirlenerek, bunların nedenleri üzerinde durulmaktadır. Beşinci bölümde, yapının restorasyonuna yönelik bir proje önerisi hazırlanarak koruma ve restorasyon önerileri sunulmaktadır. Çalışma, ulaşılan sonuçların saptandığı altıncı bölümle sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of our study which consists of six chapters, the aim, content and method of the subject is introduced. In the first chapter of the study, the development of Ottoman Palaces is being examined, by using the currently available sources. While the historical progress of Ottoman Palaces is being explained in brief with its definition and establishment reasons, the palaces which belongs the period of Ottoman Empire are observed with various examples. In the second chapter of the study, The Yıldız Palace is considered as a complex in total space and is examined from the point of its history and general order of its plan. This research is being done from the point of usage area in the titles of garden planning and the effects of topographic characteristics to general settlement. In the subject of general order of settlement, various parts of the Palace and buildings which form the parts are studied separately. In the third chapter of our study, while definition of Ottoman Harem is observed from the point of harem's functional location in Palace living, its relations with other units architectural and social view ; the Harem of Sultan (Harem-i Hümayun) and group of harem buildings where the women in palace live, are being explained. In the fourth chapter, The Master Ladies Suits in Yıldız Palace is studied in process of historical development and the current condition of the buildings, ruins, system of construction, their structures, architectural definitions and functions, characteristics of plans, facade orders etc. are also explained. As the final part of this chapter, functional, structural, material ruins of Master Ladies Suits are determined and reasons which causes the ruins are explained. In the fifth chapter, restoration project is prepared to determine the interventions for the ruins which appeared in building and various protection and conservation suggestions are given.. The study is concluded in the sixth chapter which the results are explained.