Yoğun bakımda yatan TERM yenidoğanın ilk banyosunda uygulanan hindistan cevizi yağının cilt nemine etkisi
The effect of coconut oil added to bath water on skin moisture in TERM neonates in the intensive care
  1. Tez No: 793066
  2. Yazar: EDA ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Cilt nemi hücresel düzeyde ciltteki sıvı miktarıdır ve sağlıklı cildin en temel göstergelerindendir. Bu araştırma, Nisan – Eylül 2022 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) yatan term yenidoğanlarda ilk banyo suyuna katılan hindistan cevizi yağının cilt nemine ve cilt durumuna etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak etik izinler alındıktan sonra 30 deney 30 kontrol olarak gerçekleştirildi. Deney grubuna %0,5 oranında hindistan cevizi yağı ilave edilmiş su ile; kontrol grubuna sade su ile postnatal 24-48. saatlerinde banyo yaptırıldı. Banyo öncesi ve banyo sonrası 6., 12. ve 24. saatlerinde; alın, ön kol, üst bacak ve karın bölgelerinden cilt nemleri ölçüldü. Banyo öncesi ve sonrası 24. saatte Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirme (YCDD) ölçeği ile cilt durumları değerlendirildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak, bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher Exact testleri ile analiz edildi. Gruplar arasında cinsiyet, doğum şekli, gestasyon haftası, tanı, doğum kilosu ve postnatal banyo zamanı ve banyo öncesi YCDD skorları açısından fark bulunmadı (p>0,05). Banyo sonrası 24.
Özet (Çeviri)
Skin moisture is the amount of fluid in the skin at the cellular level and is one of the most basic indicators of healthy skin. This study was conducted in order to evaluate the effect of coconut oil added to the first bath water on skin moisture and skin condition in term newborns hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of a training and research hospital between April and September 2022, was carried out as randomized controlled experimental 30 experiments and 30 controls. With water added to the experimental group at a rate of 0.5% coconut oil; The control group was given a bath at 24 - 48 hours postnatally with plain water. Before and after the bath, skin moisture was measured on the forehead, forearm, upper leg and abdomen at the 6th, 12th and 24th hours of all newborns. Skin conditions were evaluated with the Neonatal Skin Condition Rating Scale at the 24th hour before and after the bath. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS for Windows 22.0 program, and the differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-Square and Fisher Exact tests. There was no difference between the groups in terms of gender, delivery route, gestational week, diagnosis, birth weight, postnatal bath time and pre-bath scores.