Dezavantajlı aileye sahip ergenlerin saldırganlık eğilimlerinin ve bağlanma stillerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of aggression tendencies and attachment styles of adolescents with disadvantaged families in terms of various variables
  1. Tez No: 793069
  2. Yazar: ŞULE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ALPER ATAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada dezavantajlı aileye sahip ergenlerin saldırganlık eğilimleri ve bağlanma stilleri bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Bu araştırmanın genel evrenini Osmaniye ili Düziçi ilçesinde yaşayan lise öğrencisi ergenler oluşturmaktadır. Çalışmanın evreni oluşturulurken tesadüfi küme örnekleme yoluna başvurulmuştur. Araştırmanın örneklemi Osmaniye Düziçi ilçesinde bulunan dört lisede öğrenci olan 160 kız, 140 erkek olmak üzere 300 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada öğrencilerin kendileri ve aileleri ile ilgili verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu hazırlanarak bağımsız değişkenlere yönelik bilgiler toplanmıştır. Araştırmada öğrencilerin saldırganlık düzeyini belirlemek için Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği ve bağlanma stillerinin tespiti için ise Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS-26 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen istatistiksel verilerin yorumlanması sonucunda elde edilen sonuçlara göre dezavantajlı (ayrılma nedeniyle parçalanma yaşamış) aileye sahip ergenlerin saldırganlık eğilimleri ile parçalanma yaşamamış aileye sahip ergenlerin saldırganlık eğilimleri arasında anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Parçalanmış aileye sahip ergenlerin saldırganlık ölçeği puan ortalamaları ve saldırganlık eğilimleri parçalanma yaşamamış aileye sahip ergenlere kıyasla yüksektir. Dezavantajlı aileye sahip ergenlerin saldırganlık eğilimleri cinsiyet değişkeni açısından incelenmiş ve anlamlı düzeyde bir farklılık tespit edilememiştir. Yine dezavantajlı aileye sahip ergenlerin saldırganlık eğilimleri anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenleri açısından incelenmiş ve anlamlı düzeyde bir farklılık saptanmıştır. Buna göre anneleri ilkokul mezunu olan ve babaları eğitim almamış olan ergenlerin saldırganlık ölçeği puan ortalamaları ve saldırganlık eğilimleri diğer ergenlere kıyasla daha yüksektir. Dezavantajlı aileye sahip ergenlerin bağlanma stilleri ile parçalanma yaşamamış aileye sahip ergenlerin bağlanma stilleri arasında anlamlı düzeyde bir farklılık tespit edilememiştir. Ayrıca dezavantajlı aileye sahip ergenlerin bağlanma stilleri cinsiyet, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu değişkenleri açısından da incelenmiş ve anlamlı düzeyde bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aggression tendencies and attachment styles of adolescents from disadvantaged families were examined in terms of some variables. The general population of this research consists of high school students in Düziçi, Osmaniye. Random cluster sampling method was used while creating the universe of the research. The sample of the study consists of 300 students, 160 girls and 140 boys, studying at four high schools in Osmaniye Düziçi. In the study, a personal information form developed by the researcher was prepared in order to collect data about the students themselves and their families, and information about the independent variables was collected. In the study, Buss-Perry Aggression Scale was used to determine the aggression level of the students and the Three-Dimensional Attachment Styles Scale was used to determine the attachment styles. The data obtained were analyzed and interpreted in the SPSS-26 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. According to the results obtained as a result of the interpretation of the statistical data obtained from the research, it was determined that there was a significant difference between the aggression tendencies of the adolescents with disadvantaged (decomposed due to separation) families and the aggression tendencies of the adolescents with non-splitting families. Aggression scale mean scores and aggression tendencies of adolescents with broken families are higher than adolescents with non-splitting families. Aggression tendencies of adolescents with disadvantaged families were examined in terms of gender and no significant difference was found. The aggression tendencies of adolescents from disadvantaged families were examined in terms of mother's education level and father's education level, and a significant difference was found. Accordingly, adolescents whose mothers are primary school graduates and whose fathers are not educated have higher aggression scale mean scores and aggression tendencies than other adolescents. No significant difference was found between the attachment styles of adolescents with disadvantaged families and those with families that did not experience fragmentation. In addition, the attachment styles of adolescents from disadvantaged families were also examined in terms of gender, mother's education level and father's education level, and no significant difference was found.