Zihin-beden ilişkisi bağlamında düalizmin değişim ve dönüşümü
Change and transformation of dualism in the context of mind body relationship
  1. Tez No: 793105
  2. Yazar: MELAHAT NAZLICAN KAYIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Zihin felsefesi konuları ve problemleri, felsefe tarihinin başlangıcından beri tartışılan ve çözümler aranan bir felsefe alanıdır. Bu alanın 17. yüzyıl filozofu Descartes ile başladığını belirten yaygın görüşün her yanıyla kabul edilebilir olduğunu söylemek doğru değildir. Zihin felsefesi, Descartes'tan önce de vardır ve bu alanın problemleri birçok filozof tarafından araştırılmış, sorulara cevaplar aranmaya çalışılmıştır. Ancak Descartes ile birlikte, zihin felsefesine daha fazla odaklanıldığı ve bu alanda yapılan çalışmaların hızlandığını söyleyebiliriz. Özellikle zihin felsefesi içerisinde yer alan“zihin-beden problemi”, alanın en önemli tartışma konularından birisidir. Bu probleme verilen çeşitli cevaplar ve cevaplar doğrultusunda oluşturulan yaklaşımlar vardır. Felsefi geleneğin uzun bir süre benimsediği ve çeşitli din çevrelerinin de makul gördüğü bu yaklaşımlardan birisi de düalizmdir. Düalizm, felsefe açısından ve hatta daha özel düşünürsek zihin felsefesi açısından oldukça önemli ve popüler bir yaklaşımdır. İşte bu çalışmada, zihin-beden problemine bir cevap niteliğinde olan düalizm ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Philosophy of mind issues and problems are a field of philosophy that have been discussed and sought solutions since the beginning of the history of philosophy. It is not correct to say that the common view that this field started with the 17th century philosopher Descartes is acceptable in all aspects. Philosophy of mind existed before Descartes, and the problems of this field have been investigated by many philosophers, and answers have been sought for questions. However, we can say that with Descartes, the philosophy of mind was focused more and the studies in this field accelerated. In particular, the“mind-body problem”, which is included in the philosophy of mind, is one of the most important discussion topics in the field. There are various answers to this problem and approaches created in line with the answers. One of these approaches, which the philosophical tradition has adopted for a long time and which various religious circles consider reasonable, is dualism. Dualism is a very important and popular approach in terms of philosophy, and even more specifically, philosophy of mind. In this study, dualism, which is an answer to the mind-body problem, will be discussed.