Türkiye'deki gençlik merkezlerinin gençlere yönelik faaliyetleri: Şırnak örneği
Activities of youth centers for youth in Türkiye: Şırnak case
- Tez No: 793157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ÖZCAN ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın konusu son yıllarda sayısı ve gençler üzerindeki etkisi artmaya devam eden Gençlik Merkezleri'nin gençlere yönelik faaliyetleridir. Çalışmanın amacı, coğrafik, ekonomik ve politik birtakım dezavantajları bulunan Şırnak ilindeki Gençlik Merkezlerinin gençler üzerindeki genel etkilerine ve gençlerin gündelik yaşamları ve gelecek inşaları üzerindeki etkisine dikkat çekmektir. Bu amaçla Gençlik Merkezlerinin etkinliklerine katılan gençlerin faaliyetlere yönelik memnuniyet algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın kapsamını, Şırnak ili merkezinde ikamet eden 14-29 yaş arası, Gençlik Merkezi faaliyetlerinden yararlanan kız ve erkek genç nüfus oluşturmaktadır. Çalışma nicel bir araştırma yöntemi olan betimsel araştırma yöntemine dayanmakta olup, veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini ve gençlik merkezi faaliyetlerine yönelik memnuniyet algılarını tespit etmeye yönelik hazırlanan anket formu yüz yüze ve dijital platformlar üzerinden uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonunda katılımcıların Gençlik Merkezlerinin genel faaliyetlerinden ortalama düzeyde memnun oldukları açığa çıkmıştır. Memnuniyet algısı cinsiyet, eğitim durumu ve yaşanılan yer gibi demografik değişkenler bağlamında anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Sonuç bölümünde, elde edilen bulgulara dayanarak Şırnak'ta faaliyet gösteren Gençlik Merkezlerinden sorumlu kurumlara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Literatürde benzer çalışmaların çoğunlukla büyük ölçekli kentlerde gerçekleştirildiği göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın önemi, küçük ölçekli, sosyo-ekonomik düzeyi düşük ve dezavantajlı bir kent olan Şırnak'ta yapılması ve bu konuda Şırnak'ta yapılan ilk çalışma olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the youth-oriented activities of Youth Centers, whose number and impact on young people continue to increase in recent years. The aim of the study is to draw attention to the general effects of Youth Centers on young people and its impact on their daily lives and their future building in Şırnak, which have some geographical, economic and political disadvantages. For this purpose, it was tried to measure the perceived satisfaction of the youth, participating in the activities of the Youth Centers. The scope of the study consists of male and female young population between the ages of 14-29, residing in the city center of Şırnak and benefiting from the activities of the Youth Center. The study was based on the descriptive research method, which is a quantitative research method, and the data were collected by questionnaire method. The questionnaire form, which was prepared to determine the demographic characteristics of the participants and their perceptions of satisfaction with the youth center activities, was applied face-to-face and over digital platforms, and the data obtained were analyzed by SPSS. In the study, it was revealed that the participants were satisfied with the general activities of the Youth Centers at an average level. Perceived satisfaction did not make a significant difference in terms of demographic variables such as gender, educational status and place of residence. In the conclusion, based on the findings, suggestions were developed for the institutions responsible for Youth Centers operating in Şırnak. In the literature, it is striking that similar studies are mostly carried out in large-scale cities. The importance of this study is that it was conducted in Şırnak, which is a small-scale, low socio-economic level and disadvantaged city, and it is the first study conducted in Şırnak on this matter.