Envâru't-Tenzîl'de Beydâvî'nin kıraatlere yaklaşımı
The topic of the thesis: Al-Baydavi's aproach on recitation in Envaru't-Tenzil
  1. Tez No: 793158
  2. Yazar: SABAHADDİN TURĞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAĞIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda öncelikle genel olarak kıraatlerden bahsedildikten sonra Beydâvî'nin dirayet tefsîrleri içerisinde muteber bir yere sahip olan Envâru't-Tenzîl ve Esrâru't-Te'vîl adlı eserinde, kıraatlere yaklaşım metotu, kıraat farklılığının sebepleri ve etkileri üzerinde etraflıca durulmuştur. Kıraat konusu incelendiğinde kıraat farklılığının, Kur'ân'ın dinamikleriyle çelişmediği bilakis manaya ve yoruma zenginlik kattığı görülecektir. Zira kıraat farklılığında en büyük etken lehçelerdir. Buna bağlı olarak farklı kıraatlerin de çoğu yerde aynı anlamı ifade ettiği bir vakıadır. Kıraat farklılıklarından kaynaklanan kısmi mana farklılıkları oluşsa da bu farklılıklar Kur'ân'ın dinamiklerine ters düşmemektedir. Bunun yanı sıra kıraatler, müctehidlerin ictihadlarında belirleyici rol oynayabilmektedir. Kur'ân-ı Kerim'in nüzûlü ile başlayan ve İslami ilimler içerisinde önemli bir yere sahip olan kıraat ilmi ile ilgili özgün birçok eser kaleme alınmıştır. Ayrıca neredeyse tüm tefsîr çalışmalarında da kıraatlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, firstly, after mentioning the recitations in general, the method of approach to recitations is discussed in detail in Beydâvî's work called Envâru't-Tenzîl and Esrâru't-Te'vîl, which has an important place in the wise interpretations, in terms of the causes and effects of the differences in recitation. When the subject of recitation is examined, it will be seen that the difference in recitation does not contradict the dynamics of the Qur'an, on the contrary, it adds richness to the meaning and interpretation. Because the biggest factor in the difference in recitation is the dialects. Accordingly, it is a fact that different recitations express the same meaning in most places. Although there are partial differences in meaning arising from the differences in recitation, these differences do not contradict the dynamics of the Qur'an. In addition, recitations can play a decisive role in the ijtihads of mujtahids. Many original works have been written about the science of recitation, which started with the revelation of the Qur'an and has an important place in Islamic sciences. In addition, in almost all tafsîr studies, recitations have been mentioned.