İmam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin mezhep algısı: Şırnak örneği
İmam hatip vocational courses teachers' sectarian perception: Şırnak example
- Tez No: 793156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS İBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öğretmenlerin eğitim sürecinde çocuklar üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu pedagojik bir gerçektir. Türkiye'de çocuk yaşta verilmeye başlanan ve lise çağlarına kadar devam eden bir dini eğitim süreci bulunmaktadır. İmam hatip meslek dersleri öğretmenleri de bu dini eğitim sürecine katılan ve bilgiyi öğrenciye aktaran, önemli bir öznedir. Öğrencilerin imam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin fikir ve anlayışlarından da etkilenmemesi mümkün gözükmemektedir. İslam'daki mezhep gerçeği ve imam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin din eğitimi sürecindeki önemi göz önüne alındığında, imam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin mezhep algısının da din eğitiminde önemli bir yer tutması kaçınılmazdır. Biz de bu çalışmada, Şırnak ili ve ilçelerindeki imam hatip liselerinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında görev yapan imam hatip meslek dersleri öğretmenlerinin mezhep algısını ölçmeyi amaç edindik.
Özet (Çeviri)
It is a pedagogical fact that teachers have a great influence on children in the educational process. In Turkey there is religious education process which starts at a young age and continues until high school İmam Hatip vocational course teachers are also an important subject who participate in this religious education process and transfer the knowledge to the student. It does not seem possible for students not to be affected by the ideas and understandings of İmam Hatip vocational course teachers. Considering the fact of sect in İslam and the importance of İmam Hatip vocational course teachers in the process of the religious education, it is inevitable that the perception of sect of İmam Hatip vocational course teachers will also have an important place in religious education. In this study, we aimed to measure the secterian perception of İmam Hatip vocational course teachers working in İmam Hatip high schools in Şırnak province and its districts in the 2022-2023 academic year.