Meme kanseri olan hastalarda üst ekstremite proprioseptif nöromusküler fasilitasyon etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of upper extremity proprioceptive neuromuscular facilitation in patients with breast cancer
  1. Tez No: 793189
  2. Yazar: SELEN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, DOÇ. DR. PELİN BASIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aksillar lenf nodu diseksiyonu (ALND) ve radyoterapi, üst ekstremitede ağrı, fiziksel semptomlar ve fonksiyonel becerilerin azalması ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada, proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon (PNF) tekniğinin, belirtilen hasta grubunda kas kuvveti, eklem hareket açıklığı (EHA), fonksiyonellik, yaşam kalitesi, vücut imajı, kinezyofobi, ağrı ve değişim algısı üzerindeki potansiyel etkilerini ilerleyici dirençli egzersiz (İDE) uygulaması ile karşılaştırmayı amaçlandı. Altmış altı kadın çalışmaya dahil edildi ve rastgele üç gruba randomize olarak ayrıldı: PNF grubu (n=22), İDE grubu (n=22), kontrol grubu(n=22). Katılımcılar, çalışma başlangıcında ve 8 haftalık tedaviden sonra değerlendirildi. Hastaların üst ekstremite kas kuvveti izokinetik dinamometre ile, kavrama kuvveti el dinamometresi ile, EHA dijital gonyometre ile, ağrı düzeyi Görsel Ağrı Skalası ile, fonksiyonelliği Kol Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ile, hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS) ile, vücut imajı Vücut İmajı Ölçeği (BCS) ile, yaşam kalitesi Kanser Tedavisinin Fonksiyonel Değerlendirmesi (FACT-B) ile değişim algısı Global Değişim Ölçeği (GRC) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Axillary lymph node dissection and radiotherapy are associated with pain, physical symptoms, and decreased functional abilities in the upper extremity. This study investigated the potential effects of proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) technique on muscle strength, range of motion (ROM), functionality, quality of life, body image, kinesiophobia, pain and perception of change in this patient group by applying progressive resistant exercise (IDE). intended to compare. The study was conducted according to a randomized clinical trial design. Sixty-six women were included in the study and randomly divided into three groups: PNF group (n=22), PRT group (n=22), control group (n=22). Participants were evaluated at study baseline and after 8 weeks of treatment. Upper extremity muscle strength by isokinetic dynamometer, grip strength by hand dynamometer, ROM by digital goniometer, pain level by Visual Pain Scale, functionality by Arm Shoulder and Hand Problems Questionnaire (DASH), fear of movement by Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), body image was evaluated with the Body Image Scale (BCS), quality of life was evaluated with the Functional Assessment of Cancer Treatment (FACT-B), and perception of change was evaluated with the Global Change Scale (GRC). According to the results obtained, shoulder flexors/extensors, abductor/adductors, internal/external rotators strength/strength/endurance measurement, joint range of motion (ROM), functionality, quality of life, body image, kinesiophobia, pain in PNF and IDE groups were compared to the control group.