Engelli birey eğitmenlerinin serbest zaman ilgilenimlerinin mental iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of disabled individual trainers' leisure involvement on mental well-being levels
- Tez No: 793219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, engelli birey eğitmenlerinin serbest zaman ilgilenimlerinin mental iyi oluş düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışma nicel yöntemler kapsamında genel tarama deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Sakarya ilinde ikamet eden otizmli, zihinsel engelli, down sendromlu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, disleksi ve öğrenme güçleri çeken bireylerle çalışan 133'ü kadın, 68'i erkek olmak üzere toplam 201 eğitmen gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi, verilerin toplanmasında ise yüz yüze ve online anket yöntemi kullanılmıştır. Verilerinin elde edilmesinde ilk olarak serbest zaman ilgilenim düzeylerini belirlemek amacıyla Kyle ve diğ., (2007) tarafından geliştirilen, Gürbüz ve diğ., (2015) tarafından uyarlanan Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği kullanılmıştır. Bireylerin mental iyi oluş düzeylerini belirlemek amacıyla Warwick-Edinburgh tarafından geliştirilen (2007), Gökay Keldal (2015) tarafından uyarlanan Mental İyi Oluş Ölçeği ve Kişisel Bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı aracılığıyla ikili karşılaştırmalar için Independent samples T-test, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında One-way ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi, değişkenler arasındaki etkileri belirlemek için Regresyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of disabled individual trainers' leisure involvement on mental well-being levels. The study was carried out with a general screening design within the scope of quantitative methods. A total of 201 trainers, 133 women and 68 men, who work with individuals with autism, intellectual disability, Down syndrome, attention deficit and hyperactivity disorder, dyslexia and learning difficulties residing in Sakarya province, participated voluntarily.Convenience sampling method was used in sample selection, and face-to-face and online survey methods were used in data collection. In order to obtain the data, the Leisure Involvement Scale developed by Kyle et al., (2007) and adapted by Gürbüz et al., (2015) was used to determine the leisure time involvement levels. The Mental Well-Being Scale and Personal Information form developed by Warwick-Edinburgh (2007) and adapted by Gökay Keldal (2015) were used to determine the mental well-being levels of individuals. In the analysis of the data obtained, Independent samples T-test was used for pairwise comparisons through the SPSS package program, One-way ANOVA was used for the comparison of more than two groups, Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between the variables, and Regression analysis was used to determine the effects between the variables.