L tipi matris ve 3T risk değerlendirmesi metodlarının ISO 31000 bileşenleri ile entegre edilerek bir inşaat firmasına uygulanması ve karşılaştırılması
Application and comparison of L TYPE matrix and 3T risk assessment methods in A construction company integrated with ISO 31000 components
  1. Tez No: 793221
  2. Yazar: FİLİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜRKER BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizde en fazla ölümlü ve sürekli iş göremezlik ile sonuçlanan iş kazalarının yaşandığı sektörlerin başında, inşaat sektörü gelmektedir. Sakatlanma ve ölüm ile sonuçlanan kazaların bu sektörde fazla yaşanmasının nedenlerinden bir tanesi seviye farkı olan çalışma alanlarının çok olmasıdır. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ile iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi hedeflenmektedir. Çalışanların sağlığını ve güvenliğini korumanın ilk adımı ise doğru kurulmuş bir risk yönetimidir. İnşaat şantiyelerinde risk değerlendirme aşamasının uzun bir süreci içermemesi ve mümkün olduğunca basit ve ulaşılır kılınması için risk analizi metodu seçiminde dikkatli olmak gereklidir. Bu çalışmada iş güvenliği uzmanlarının sıklıkla kullandığı risk değerlendirme yöntemlerinden L Tipi ( 5x5 matris) ve İSGİP tarafından önerilmekle birlikte henüz sık olarak uygulanmaya başlanmamış 3T metodu ISO 31000 Risk Yönetimi bileşenleri ile entegre edilerek, fiziksel tehlike kaynaklarından birisi olan inşaat çatı faaliyetleri için uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında acil önlem gerektirecek riskleri her iki metodun ortaya koyduğu fakat 3T risk değerlendirme yönteminin L Tipi (5x5 matris) risk değerlendirme yönteminden riskleri ortaya çıkarma noktasında, var olan modülleri aracılığı ile analistlere daha faydalı bir metot olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is among the most frequent fatal injuries and occupational accidents resulting in permanent work incapacity experienced sectors in our country. One of the main reasons why the accidents resulting in injury and death are common in this sector is that there are many working areas with level difference. It is aimed to prevent work accidents and occupational diseases by the occupational health and and safety studies. And the first step in protecting the health and safety of employees is a properly established risk management. It is necessary to be careful in choosing the risk analysis method so that the risk assessment phase in construction sites does not involve a long process and is as simple and accessible as possible. In this study, L Type (5x5 matrix) which is one of the most frequently used risk assesment method by occupational safety experts, and 3T method, which is recommended by ISGIP but not yet implemented much, are integrated with ISO 31000 Risk Management components and applied for construction roof activites, which is one of the sources of physical hazards. In the light of the results obtained, it is concluded that both methods reveal the risks that will require emergency action, but the 3T risk assessment method can be a more useful method than the L Type (5x5 matrix) risk assessment method for the analysts through its existing modules at the point of revealing the risks.