Somut nesneler ve dinamik geometri yazılımı kullanımının üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin geometri performanslarına, tutumlarına ve öz-yeterliğine etkisi
The effect of concrete objects and the use of dynamic geometry software on geometry performance, attitudes and self-efficiency of gifted and talent students
- Tez No: 793285
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmanın temel amacı, somut nesneler ve dinamik geometri yazılımı destekli farklılaştırılmış geometri öğretiminin üstün yetenekli öğrencilerin geometri performanslarına, geometriye yönelik tutumlarına ve geometriye yönelik öz-yeterlik inançlarına etkisini incelemektir. Ayrıca üstün yetenekli öğrencilerin geometri öğretiminde somut nesneler ve Geogebra kullanımına ilişkin öğrencilerin görüşlerini belirlemektir. Bu araştırma nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma bir yaklaşımla yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını Bilim ve Sanat Merkezinde bireysel yetenekleri fark ettirme programında (BYFP) yer alan 17 kişi oluşturmuştur. Geogebra yazılımının kullanılarak geometri öğretiminin yapıldığı 8 üstün yetenekli öğrenci, Deney 1 grubunu oluşturmuştur. Somut nesneler kullanılarak geometri öğretiminin yapıldığı 9 üstün yetenekli öğrenci, Deney 2 grubunu oluşturmuştur. Deney gruplarında bulunan öğrencilere 5 hafta boyunca Geogebra ve somut nesne destekli etkinliklerle farklılaştırılmış geometri öğretimi uygulanmıştır. Farklılaştırılmış geometri öğretiminin üstün yetenekli öğrencilerin geometri performansına etkisini belirlemek amacıyla MEB tarafından uygulanmış sınav soruları kullanılarak araştırmanın verilerini toplanmıştır. Ayrıca Geometri Tutum Ölçeği (Bulut, Ekici, İşler ve Helvacı, 2002) ve Geometriye Yönelik Öz-yeterlik Ölçeği (Cantürk-Günhan ve Başer, 2007) kullanılarak araştırmanın verileri elde edilmiştir. Üstün yetenekli öğrencilerin geometri performanslarını belirlemek için elde edilen verilerin analizinde araştırmacı tarafından oluşturulan dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Öğrencilerin geometriye yönelik tutum ve öz-yeterlik ölçeklerinden elde edilen verilerin analizinde Wilcoxon işaretli sıralar testinden yararlanılmıştır. Somut nesne ve Geogebra yazılımı kullanımı ile ilgili öğrenci görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla alınmıştır. Elde edilen veriler incelenerek benzer alt kategorilerde anlamlı bölümlere, cümlelere ayrılmış ve temalar belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, somut materyal kullanarak yapılan öğretim ile dinamik geometri yazılımı kullanarak yapılan öğretimin öğrencilerin geometri performanslarını geliştirmede etkili olduğu bulunmuştur. Üstün yetenekli öğrencilerin geometri performansları incelendiğinde dereceli puanlama anahtarından en fazla tam puanın alındığı bölüm, cisimlerin görünümü; en az tam puanın alındığı bölüm ise küpün açınımıdır. Araştırmada Geogebra yazılımı ile geometri öğretiminin üstün yetenekli öğrencilerin geometri tutumlarına ve geometriye yönelik öz-yeterlik inançlarına anlamlı düzeyde etkilediği bulgulanmıştır. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre somut nesnelerle geometri öğretiminin üstün yetenekli öğrencilerin geometriye yönelik öz-yeterliğini anlamlı düzeyde etkilediği bulgulanmıştır. Öğrenci görüşlerine bakıldığında ise geometri öğretiminde somut nesne ve Geogebra yazılımı kullanımına yönelik olumlu duygulara sahip olduklarını ve geometri öğrenmede kolaylık sağladığını belirtmişlerdir
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the effects of diversified geometry teaching supported by concrete objects and dynamic geometry software on the geometry performances, attitudes towards geometry and self-efficacy beliefs towards geometry of gifted students. Besides, it is to determine the views of gifted students on the use of concrete objects and Geogebra in geometry teaching. This research was conducted with a combined approach in which qualitative and quantitative methods were used together. The participants of the research consisted of 17 people who took part in the individual talent recognition program (BYFP) at the Science and Art Center. 8 gifted students, who were taught geometry using the Geogebra software, formed the Experiment 1 group. 9 gifted students, who were taught geometry using concrete objects, formed the Experiment 2 group. Differentiated geometry teaching was applied to the students in the experimental groups for 5 weeks with Geogebra and concrete object supported activities. In order to determine the effect of diversified geometry teaching on the geometry performance of gifted students, the data of the research were collected by using exam questions applied by the Ministry of Education. In addition, the data of the research were obtained by using the Geometry Attitude Scale (Bulut, Ekici, İşler, & Helvacı, 2002) and the Geometry Self-Efficacy Scale (Cantürk-Günhan & Başer, 2007). A rubric, generated by the researcher, was used in the analysis of the data obtained to determine the geometry performance of gifted students, Wilcoxon signed-rank test was used for the analysis of the data obtained from the students' attitude towards geometry and self-efficacy scales. Student opinions about concrete object and Geogebra software usage were obtained through semi-structured interview. They were divided into meaningful sections and sentences in similar sub-categories and themes were determined by examining the data obtained, As a result of this research, it was found that teaching the using concrete materials and teaching the using dynamic geometry software were effective in improving students' geometry performance. When the geometry performances of the gifted students are examined, the section with the highest full score from the rubric is the appearance of the objects, and the section with the least full score is the unfolding of the cube. In the research, it was found that teaching geometry with Geogebra software significantly affected the geometry attitudes and self-efficacy beliefs of gifted students. According to another result of the study, it was found that teaching geometry with concrete objects significantly affected the self-efficacy of gifted students towards geometry. When the opinions of the students were evaluated, they stated that they had positive feelings about using concrete objects and Geogebra software in geometry teaching and this method making easier to learning geometry.