Investigation of heavy metals accumulating in muscle tissues of three marine fish species sold in Ankara fish market
Ankara balık pazarında satılan üç deniz balık türünün kas dokularında biriken ağır metallerin araştırılması
- Tez No: 793284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Karadeniz son dönemde pek çok farklı nedenle kirlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, karadenizde yaşayan balıklardaki ağır metalleri tespit etmektir. Karadeniz Bölgesi'nden gelen Ankara balık pazarında satılan 3 farklı balık türü (Engraulis encrasicolus, Merlangius merlangus euxinus ve Trachurus mediterraneus) satın alınmıştır. Bu balıklarda 28 farklı ağır metalin varlığı ICP-MS kullanılarak analiz edilmiştir. Doku analizi yapılmadan önce üç tür balık disekte edildi ve alınan balık kası örnekleri mikrodalga kullanılarak parçalandı. Bu örnekler üzerinde ağır metallerin (As, Mn, Cd ,Pb ,Se ,Cu ,Hg ,fe ,Cr ,Co ve Ni) bu üç türdeki varlığı incelenmiştir. Balık örnekleri kurşun için 0,0057-0,63 ug/g, cıva için 0,0066-0,05 ug/g, arsenik için 0,06-0,09 ug/g, kadmiyum için 0-0,0058 ug/g ve nikel için 0,27-0,32 ug/g toksik element seviyeleri içerdiği tespit edilmiştir. Balık örneklerinde eser miktarda demir 32.99-82.50 ug/g, bakır 0.19-0.85 ug/g, manganez 0.20-0.23 ug/g, çinko 3.58-33.14 ug/g, selenyum 0.041-0.049 ug/g, krom 4.37-8.05 ug/g olduğu tespit edilmiş ancak kobalta rastlanmamıştır. Bu metallerin balıklardaki referans değerleri Türk Gıda Kodeksi tarafından düzenlenmektedir ve aralarında Engraulis encrasicolus ve Merlangius merlangus euxinus türlerine ait örneklerde Türk Gıda Kodeksini aşan sadece bir ağır metal (kurşun) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The black Sea is currently polluted in many ways. This research's objective was to detect the toxic metals in the Black Sea and evaluate how much of them fish are absorbing. In the fish market in Ankara, three different varieties of fish Engraulis encrasicolus, Merlangius merlangus euxinus and Trachurus mediterraneus were purchased. 28 heavy metals were dosed in fish muscle using ICP-MS. Before tissues analysis, the three kind of fishes were dissected and fish muscle samples from the Black Sea Region were digested using a microwave digestion. Among these, some of them are the most frequently studied (As, Mn, Cd, Pb, Se, Cu, Hg, fe, Cr, Co and Ni) in these three kind of species. Fish samples contained toxic element levels of 0.0057-0.63 ug/g for lead, 0.0066-0.05 ug/g for mercury, 0.06-0.09 ug/g for arsenic, 0-0.0058 ug/g for cadmium, and 0.27-0.32 ug/g for nickel. Fish samples had trace amounts of iron 32.99-82.50 ug/g, copper 0.19-0.85 ug/g, manganese 0.20-0.23 ug/g, zinc 3.58-33.14 ug/g, selenium 0.041-0.049 ug/g, 4.37-8.05 ug/g for chromium and ND for cobalt. These metals are regulated by the Turkish Food Codex and there is only one heavy metal (lead) among them that has exceeded the Turkish Food Codex in two species Engraulis encrasicolus, and Merlangius merlangus euxinus.