Organik gübrelerin çörekotu (Nigella sativa L.) bitkisinde verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of organic fertilizers on yield and quality of black seed (Nigella sativa L.)
- Tez No: 793287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, organik gübrelerin çörekotu (Nigella sativa L.) bitkisinde verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacı ile 2021 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Blokları Deneme Deseninde üç tekerrürlü olarak planlanmıştır. Denemede bitki materyali olarak Çameli çeşidi, gübre olarak yarasa gübresi, solucan gübresi ve hayvansal menşeili aminoasit içeren sıvı organik gübreler kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; bitki boyu 26,63-32,87 cm, bitkideki dal sayısı 3,18-3,58 adet/bitki, bitkide kapsül sayısı 2,94-3,76 kapsül/bitki, kapsülde tohum sayısı 65,91-77,06 adet/kapsül, tek bitki tohum ağırlığı 0,47-0,70 g/bitki, bin dane ağırlığı 2,82-2,93 g, tohum verimi 55,03-81,40 kg/da, uçucu yağ oranı %0,17-0,22 ve uçucu yağ verimi 0,09-0,17 kg/da arasında bulunmuştur. Araştırma sonucunda organik gübre uygulamalarında solucan ve yarasa gübrelerinin ön plana çıktığı görülmüştür. Çalışmada kullanılan organik gübrelerin kalite ve verimin artmasında önemli bir yere sahip olduğu konvansiyonel tarımda alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of organic fertilizers on the yield and quality of black cumin (Nigella sativa L.) in Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Agriculture in 2021. The research was planned in a randomized block design with three replications. Çameli variety was used as plant material and bat manure, vermicompost and liquid organic fertilizers containing amino acids of animal origin were used as fertilizers. According to the results obtained in the research; plant height 26.63-32.87 cm, number of branches in the plant 3.18-3.58 pcs/plant, number of capsules in the plant 2.94-3.76 capsules/plant, number of seeds in the capsule 65.91-77.06 pcs/capsule, single plant seed weight 0.47-0.70 g/plant, thousand seed weight 2.82-2.93 g, seed yield 55.03-81.40 kg/ha, essential oil content 0.17-0.22% and essential oil yield 0.09-0.17 kg/ha. As a result of the research, it was seen that worm and bat fertilizers came to the fore in organic fertilizer applications. It has been shown that the organic fertilizers used in the study can be used as an alternative in conventional agriculture, where they have an important place in increasing the quality and yield.