The comparison of PV and PV-T systems based on 3E (energy, economy, and environment) analysis
3E (enerji, ekonomi ve çevre) analizine dayalı FV ve FV-T sistemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 793299
  2. Yazar: HOSAM AL SHEIKH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, enerji, ekonomi ve çevresel analizler kullanarak fotovoltaik (PV) ve fotovoltaik-termal (PV-T) sistemleri karşılaştırmaktadır. Sistemleri farklı hava koşulları altında simüle etmek için bir geçici sistem simülasyon aracı (TRNSYS) kullanılır, farklı teknolojilerin dahil edilmesine ek olarak, perovskite/silikon tandem güneş pilleri (P/STSC'ler) en yenisidir. Farklı hava koşullarının sistem konfigürasyonları üzerinde farklı etkilere sahip olabileceği sonucuna varılmıştır, ayrıca ekonomik konfigürasyonlara ulaşmak için yerin önceden tahmin edilmesini gerektireceği bulunmuştur. Hemen hemen tüm güneş enerjisi üretim konfigürasyonlarının çevre dostu olduğu bulunmuştur. P/STSC'lerin mevcut kararlılık zorluklarına rağmen oldukça ümit verici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study compares photovoltaic (PV) and photovoltaic-thermal (PV-T) systems through the use of energy, economy, and environmental analyses. A transient system simulation tool (TRNSYS) is used to simulate the systems under different weather conditions, in addition to the inclusion of different technologies, perovskite/silicon tandem solar cells (P/STSCs) being the most novel. It is concluded that different weather conditions can have varying effects on system configurations, it is also found that reaching economic configurations will need a prior forecast of the location. It is found that almost all solar energy generation configurations are environmentally friendly. P/STSCs are found to be quite promising despite the current stability challenges.