Yazının plastik ögeden göstergeye değin sanat yapıtında imge, imaj ve kavram olarak kullanımlarının çözümlenmesi
Art from plastic to indicator of written as image, image and concept in your work analysis of uses
  1. Tez No: 793316
  2. Yazar: BENGİSU MUAZZEZ KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ORÇUN ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, sanat yapıtındaki yazının, gösterge değeri üzerinden gönderimde bulunduğu mesajın; imge, imaj, kavram ya da yapıtın organik bir bileşeni olan plastik öge bağlamında çözümlenmesini hedeflemiştir. Yöntem olarak, yazının kullanım biçimlerinin belirlenmesi adına eser analizleri yapılmıştır. Bu kapsamda yazının, plastik öge, imge, imaj ya da kavram olarak kullanımlarına dair yapılacak okumalardan, sanat yapıtının biçim ve içeriğine sunduğu katkıya dair argümanlar üretilmeye çalışılmıştır. Sanat yapıtı meselesini plastize ederken dilin olanağında ve onun kapalı yapısının içinde anlam üretmeye çalışır ve yazı da sanat yapıtı içinde kullanım biçimine göre kimlik kazanır. Günümüze kadar, görsel, işlevsel ve içerik anlamında büyük değişimler gösteren yazının orijinine bakıldığında, biçimsel temsilin ilk örneği olan mağara resimleriyle karşılaşılır. Bu resimleri Mezopotamya'da, ticari hesaplar, siyasi antlaşmalar için tutulan kayıtlar ve iletişim için kullanılan resimyazılardan/piktogramlardan oluşan simgesel formlar takip etmiştir. Bu simgelerin zamanla soyutlaşıp yalınlaşmasıyla günümüz alfabe sistemi oluşmuştur. Ancak yazının sanatsal temsiline ilk defa resimle simbiyotik ilişkide olduğu Ortaçağ'ın el yazması kitaplarında rastlanmaktadır. Yazının tipografik temsil değeriyle sanat yapıtında kullanımına ise ilk defa Rönesans'ta rastlıyoruz. Kübizm' de plastik öge olarak yer alan yazı, Soyut Sanat'ta yapıtın görsel göstergesi; Kavramsal Sanat'ta ise kavramın mesajını taşıyan yapıtın kendisine dönüşmüştür. Yazıyla ilgili yapılan araştırmalar sürecinde, çok katmanlı yapıya sahip olan sanat eserleri çözümlenirken; onun biçim ya da içeriğine ilişkin hangi kriterlerin ya da argümanların dikkate alarak okuma yapılacağına dair bir yöntem dizgesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the text in the work of art, the message that it conveys to through the sign value, in the context of the idea, image, concept or the plastic element, which is an organic component of the work. As the method, work analyzes were performed in order to determine the usage styles of the writing. In this context, arguments have been tried to be produced about the contribution of the text to the form and content of the artwork from the readings on the use of writing as a plastic element, idea, image or concept. The Artworks which created, trie to produce meaning through the possibility that language creates and its closed structure its subject and writing gains an identity pursuant to the way it is used in it. Considering the origin of the writing, which has shown great changes in terms of visual, functional and content, one may encounter cave paintings, which are the first examples of formal representation. These paintings were followed in Mesopotamia by symbolic forms consisting of pictograms used for recording the commercial accounts, political treaties, and communication. Today's alphabet system was formed as these symbols became abstract and simplified over time. However, the artistic representation of writing is first encountered in the manuscripts of the Middle Ages, where it was in a symbiotic relationship with painting. The first use of writing with its typographic representation value was seen in the Renaissance. Writing, which is a plastic element in Cubism, has turned into a visual indicator of the work in Abstract Art; while in Conceptual Art, it has turned into the work that conveys the message of the concept. In the process of research on writing, a method system has been created to determine which criteria or arguments regarding its form or content will be taken into account when analyzing works of art with a multi-layered structure.