Kriz haberciliği bağlamında deprem haberlerinin incelenmesi: 2020 İzmir depremi örneği
Examination of earthquake news in the context of crisis reporting: The example of 2020 İzmir earthquake
- Tez No: 793321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ARDIÇ ÇOBANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Medyanın dijitalleşmesi ve dünyanın küreselleşmesiyle birlikte artık bir yerde meydana gelen herhangi bir olay yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte dünya toplumlarının ilgi ve merakını çekmekte, onları olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Bu etkilerin başında, herhangi bir zamanda herhangi bir nedenden dolayı oluşabilen krizler gelmektedir. Meydana gelen krizlerin kamuoyuna aktarımını yapan habercilerse, kriz habercileri olarak tanımlanabilir. Kriz anlarında insanların ilgi, merak ve bilgi alma ihtiyaçlarını karşılayan, bu nedenle krizlerin insanlara aktarımını yapan, ilk bilgileri halkla paylaşan kriz habercileri, oldukça önemli bir yerde durmaktadırlar. Bu çalışma, gazetecilik açısından kriz kavramını ele alacak, deprem ve medya ilişkisini tartışacak, 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen İzmir Depremi özelinde kriz haberciliğine odaklanacaktır. 30 Ekim 2020 ve 30 Kasım 2020 tarihleri arasında sınırlandırılan çalışmanın kapsamını 3 mecradan 15 farklı medya kurumu oluşturmaktadır. Araştırmada basılı medyayı Sabah, Hürriyet, Sözcü, Türkiye, Milliyet gazeteleri; TV medyasını Fox TV, Show TV, Kanal D, Star TV, TRT 1 ana haber bültenleri; İnternet medyasını ise Ensonhaber.com, Habertürk.com, Haberler.com, Haber7.com, İnternethaber.com internet haber siteleri seçilmiştir. Söz konusu medya kurumlarında yayınlanan İzmir depremi ile ilgili haberler niceliksel içerik analizi yöntemiyle incelenecektir. Çalışma sonucunda deprem haberlerinin yayınlandığı mecralar farklı olsa da, haberlerin yayınlanma sıklığı, haberlerde yer verilen aktörler, haberlerin temel konuları gibi başlıkların benzerlik taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the digitalization of the media and the globalization of the world, any event that takes place in one place attracts the attention and curiosity of the world community at the local, national and international levels and can affect them positively or negatively. One of these impacts is crises, which can occur at any time and for any reason. The reporters who convey the crisis to the public can be called crisis reporters. Crisis reporters who satisfy people's interest, curiosity and information in times of crisis, communicate the crisis to people and share the initial information with the public occupy a very important position. This study discusses the concept of crisis in terms of journalism, discusses the relationship between the earthquake and the media, and focuses on the crisis coverage of the İzmir Earthquake on October 30, 2020. The scope of the study, which was limited to the period between October 30, 2020 and November 30, 2020, included 15 different media institutions from 3 channels. In the study, Sabah, Hürriyet, Sözcü, Turkey, Milliyet newspapers were selected; TV media Fox TV, Show TV, Kanal D, Star TV, TRT 1 main news bulletins; Internet news sites were selected as Ensonhaber.com, Habertürk.com, Haberler.com, Haber7.com, Internethaber.com. The news about Izmir earthquake published in the mentioned media institutions are analyzed by the method of quantitative content analysis. Although the channels where the earthquake news are published are different, the study has found that the titles such as the frequency of publishing the news, the actors in the news and the main topics of the news are similar.