Dış politikada karar alma ve uygulama süreçlerinde istihbarat: ABD ve 2003 Irak Savaşı örneği
Intelligence in decision-making and implementation process in foreign policy: The case of the USA and the 2003 Iraq War
- Tez No: 793322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN KUTLU ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada istihbaratın bir dış politika aracı olarak kullanılması ve dış politikada karar alma ve politika yapma süreçlerini nasıl etkilediği açıklanacaktır. İstihbaratın dış politika yapım sürecine etkilerini açıklayabilmek adına 2003 Irak Savaşı örneği vaka olarak seçilmiştir. 2003 Irak Savaşı,Soğuk Savaş sonrası süreçte -özellikle 1995 ve sonrasında- ABD'de siyasi karar alıcılara yönelik terörizm ile ilgili istihbari raporlar gelmesine rağmen,üretilen istihbarat analizlerinin gerekli sonuca ulaşamaması ve raporlara göre teröre dair gerekli sonuçların öngörülememesi George W. Bush hükümetinin ilk yılında dünya tarihine geçecek olan 11 Eylül Saldırılarının gerçekleşmesine neden olmuştur. El-Kaide terör örgütünün üstlendiği bu eylem, ABD dış politikası ve istihbaratı için de önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Tezin yoğunlaştığı zaman aralığına bakıldığında, 11 Eylül saldırıları sonrasında istihbarat, dış politikada daha etkin bir araç haline dönüşmüştür ancak 2003 Irak Savaşına giden süreçte bu kez de bu aracın siyasal saikler doğrultusunda kullanılması tartışmaları başlamıştır. Kitle imha silahları konusundaki anlaşmazlık, üretilen istihbarat analizleri ile temellendirilmeye çalışılmış ve 2003 yılında Irak'a karşı askeri bir harekât başlatılmıştır. Bu savaş doğrultusunda dış politikada karar alma ve politika yapma süreçlerinde istihbaratın etkin bir araç olarak kullanılmasının ve bir ülkenin dış politikasına etkileri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of intelligence as a foreign policy tool and how it affects decision-making and policy-making processes in foreign policy will be explained. In order to explain the effects of intelligence on the foreign policy making process, the example of the 2003 Iraq War was chosen as a case. In the 2003 Iraq War, the post-Cold War period -especially in 1995 and after- although there were intelligence reports on terrorism directed at political decision makers in the USA, the intelligence analyzes produced could not reach the necessary results and the necessary results on terrorism could not be predicted according to the reports, in the first year of the George W. Bush government. It caused the September 11 attacks, which will go down in world history, to take place. This action, undertaken by the al-Qaeda terrorist organization, constitutes an important turning point for US foreign policy and intelligence. Considering the time period in which the thesis was concentrated, after the September 11 attacks, intelligence turned into a more effective tool in foreign policy, but in the process leading up to the 2003 Iraq War, discussions about using this tool in line with political motives started. The disagreement on weapons of mass destruction was tried to be based on the intelligence analyzes produced and a military operation was launched against Iraq in 2003. In line with this war, the use of intelligence as an effective tool in foreign policy decision-making and policy-making processes and its effects on a country's foreign policy emerge.