Türk siyasetinde kadının konumu ve önemi: Sakarya ili örneği
The situation and importance of woman in Turkish politics; Sakarya province sample
  1. Tez No: 793348
  2. Yazar: FATMA TUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Toplumda görülen toplumsal cinsiyet eşitsizliği en çok kadınları etkilemektedir. Kadınlar yüzyıllar boyunca bu konu hakkında mücadele etmişlerdir. 20. yüzyılda önemli haklar elde etmelerine rağmen, yasal düzenlemelerin uygulanmasında hâlâ sorunlar yaşanmaktadır. Dünyada olduğu kadar, ülkemizde de kadınlar siyasal alanda büyük eşitsizliklere maruz kalmaktadırlar. Bu konuya; toplumsal cinsiyet perspektifinden bakıldığı zaman, kadınların siyasi alandaki konumunun çok önem taşıdığı görülmektedir. Türklerde, kan bağı genelde erkek tarafından geçer ama Türk toplumlarında kadınlara her çağda ve coğrafyada çok önem verilmiştir. Aile içerisinde ya da toplumda kadınların önemi ve statüsü tartışılmazdır. Bu çalışmada, Cumhuriyet'ten günümüze Sakarya ilinde siyaset yapan kadınlar incelenmiştir. Türk kadınlarının siyasetteki konumu ve önemi araştırılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, günümüzde kadınlarımızın siyasette geçmişe göre daha fazla yer almaları ve söz sahibi olmaları olumlu bir gelişmedir. Ancak bu gelişmeye rağmen siyasette kadınların yeterince temsil edilemediği sonucuna varılmıştır. Kadınlar adına uygulanan kota uygulamaları ve pozitif ayrımcılıklar ile kadınlarımızın gelecekte daha fazla siyasetin içerisinde yer alabilecekleri bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender discrimination mostly affects women in society. Women have struggled over this issue for centuries. Despite obtaining important rights in the 20th century, there are problems in the implementation of legal regulations. As in the world, women are exposed to great inequalities in the political arena of our country. According to gender perspective, the situation and position of women in the political arena is very important. In Turks, blood ties are generally passed by men, but in Turkish societies, women have been given great importance in every age and geography. The importance and status of women is indisputable in the family or society. In this study, women who have been involved in politics were examined. The place, position and importance of Turkish women in politics has been researched. According to the results of the research, it is a positive development that our women are increasingly taking part in politics today and they have become an authority. However, despite this development, it was concluded that women were not sufficiently represented in politics. The quota applications and positive discriminations applied on behalf of women, our women will be represented more in politics in the future and they will receive the value they deserve.