Propolis ekstraktının sütçü buzağıların büyüme performansı ve sağlık durumuna etkisi
The effect of propolis extract on growth performance and health condition of dairy calves
  1. Tez No: 793347
  2. Yazar: ALİ KABİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KOCABAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı; arıların doğal bir ürünü olan ve Türkiye'de yaygın olarak yapılabilen arıcılık faaliyetlerinden elde edilen propolisin etanol ile muamele edilerek hazırlanan ekstraktının buzağılarda büyüme performansı ve sağlık durumu üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, hayvan materyali olarak 24 baş yeni doğan Simental buzağı kullanılmıştır. Doğum sonrası bakımları yapılan ve doğumu takiben ilk üç gün canlı ağırlıklarının %10'u kadar kolostrum almaları sağlanmış buzağılar, doğum ağırlıkları ve cinsiyetlerine göre propolis ve kontrol grubu olarak benzer iki gruba ayrılmıştır. Propolis grubundaki buzağılara, çalışma süresi boyunca kontrol grubundan farklı olarak, sabah beslenmesinden sonra her gün oral yolla 4 ml propolis ekstraktı (300 mg/ml) verilmiştir. Her bir buzağı için 60 günlük yaşa kadar süren çalışmada günlük olarak yem tüketim miktarı ve kuru madde tüketim miktarı, dışkı skorlaması ve ishalli gün takibi yapılmış olup; haftalık olarakda nasal akıntı, öksürük, göz, kulak ve genel sağlık skorlaması, rektal vücut sıcaklığı ve dışkı pH'sı ölçümü yapılmıştır. Performans ve gelişim parametreleri olarak canlı ağırlık, vücut uzunluğu, cidago yüksekliği, sağrı yüksekliği, beden derinliği ve göğüs çevresi uzunluğu da haftalık olarak ölçülmüştür. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda tüm buzağılardan dışkı örnekleri alınarak bağırsak florasının yararlı bakterilerinden olan Lactobacillus spp. ve Bifidobacter spp. açısından değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonunda; canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık, cidago yüksekliği, sağrı yüksekliği ve beden derinliği ölçümleri açısından gruplar arasında propolis grubu lehine istatistiksel farklar saptanmıştır (P0,05). Her iki grupta tedavi gerektiren buzağı sayısı aynı olmasına rağmen, propolis grubunda sağlık durumu açısından izlenmesi gereken gün/buzağı sayısının daha az olduğu görülmüştür. Çalışma bulguları bütün olarak değerlendirildiğinde propolis etanol ekstraktının buzağı performansı ve sağlık durumunu olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of propolis extract, which is a natural product of bees and obtained from beekeeping activities, which can be done widely in Turkey, on growth performance and health status of calves. For this purpose, 24 newborn Simmental calves were used as animal material. Calves, who received postnatal care and received 10% of their body weight in the first three days after birth, were divided into two similar groups as propolis and control groups according to their birth weight and gender. The calves in the propolis group were given 4 ml of propolis extract (300 mg/ml) orally every day after morning feeding, unlike the control group, during the study period. In the study, which lasted up to 60 days of age for each calf, daily feed consumption and dry matter consumption, stool scoring and diarrhea days were followed; Nasal discharge, cough, eye, ear and general health scoring, rectal body temperature and fecal pH were measured weekly. Body weight, body length, withers height, rump height, body depth and chest circumference were also measured weekly as performance and development parameters. At the beginning and end of the study, stool samples were taken from all calves and evaluated in terms of Lactobacillus spp. and Bifidobacter spp., which are beneficial bacteria of the intestinal flora. At the end of the study; There were statistical differences between the groups in favor of the propolis group in terms of body weight gain, feed conversion ratio, body weight, height at withers, height of rump and body depth (P0.05). Although the number of calves requiring treatment was the same in both groups, it was observed that the number of day/calves that needed to be monitored in terms of health status was less in the propolis group. When the study findings are evaluated as a whole, it is thought that propolis ethanol extract may positively affect calf performance and health status.