Extinguishment of a solid rocket motor by rapid depressurization after nozzle detachment
Katı yakıtlı roket motorunda lüle ayrılması sonucu ani basınç düşüşü ile itki sonlandırılması
  1. Tez No: 793357
  2. Yazar: RÜŞTÜ GÖRKEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN EYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Lüle fırlatma özelliğine sahip bir katı yakıtlı roket motorunun performansını ve lüle ayrılmasıyla oluşan ani basınç düşüşü sonucundaki yakıt sönmesini tahmin etmek amacıyla, zamana bağlı yanma hızı modeli kullanan sıfır boyutlu bir iç balistik çözücü geliştirilmiştir. Çözücü, katı yakıt içerisindeki 1 boyutlu ısı transferi denklemini çözerek, hızlı basınç düşüşü fazında anlık gerçekleşen yanma hızını hesaplamaktadır. Buna ek olarak, yanma odası basıncı sonucu oluşan kuvvet ile atılabilir lüle motordan ayrılırken, lülenin pozisyonunu her bir zaman adımında hesaplayarak basınç düşüşünün sebebi olan gaz tahliye açıklığı alanını her bir zaman adımında arttırmaktadır. Modelin doğrulanması için test motorları ile bir dizi statik ateşleme gerçekleştirilmiştir. Ateşlemelerde yakıtın söneceği çözücü tarafından tahmin edilmiş olup testlerde de yakıtın sönüp itkinin sonlandığı gözlemlenmiştir. Çözücü tarafından hesaplanan basınç zaman eğrileri ise ateşlemelerden elde edilen sonuçlarla örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to estimate the performance of a solid rocket motor with the nozzle detachment ability and to estimate the propellant extinguishment by rapid depressurization after detachment, a zero dimensional internal ballistic solver is developed, utilizing a transient burn rate model, which is to calculate the actual propellant burn rate at the rapid depressurization phase by solving the 1-D heat transfer equation within the propellant. As the detachable nozzle moves axially away from the motor by means of the ejecting force created by the chamber pressure, the solver also calculates the position of the detachable nozzle at every time instant, incrementing the effective gas discharge area of the motor, which is the cause of the rapid depressurization. For validation, static firings have been performed in which propellant extinguishment has been observed as estimated by the solver while the pressure transients calculated by the solver agreed well with the test results.