Sosyal medyada reklam müzikleri ve marka bilinirliği
Advertising music and brand awareness on social media
  1. Tez No: 793380
  2. Yazar: BAKİ KAVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA MÜGE ÇAKARÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pazarlama biliminin günümüzde geldiği konuma bir anda ulaşmadığı açıktır. Bilhassa tüm sektörlerde de var olduğu gibi pazarlama bilimi de gelişen teknolojiye uyum sağlamıştır. Tüm bu teknolojik gelişmeler nedeni ile sosyal medya platformlarında da yer edinmiştir. Tüketicilerin İnternet sitelerinde geçirdiği süreler dikkate alındığında markalar vermek istedikleri mesajları hedef kitlelerine bu kanal ile ulaştırmayı amaçlamışlar ve başarılı olmuşlardır. Bununla birlikte yeni terimler oluşmuştur. Tüketiciler ulaşmak istedikleri tüm bilgilere hızlı bir şekilde erişebilmesine olanak sağlamıştır. Bir başka değinilmesi gereken nokta ise tüketiciler kazandıkları deneyim, hizmet ya da ürün ile alakalı düşüncelerini sosyal medya kullanıcıları ile paylaşabilme olanağı bulmuşlardır. Çalışmanın amacı; sosyal medya kullanılan reklam müziklerinin marka bilinirliliğine ve tüketici satın alma niyetine etkisini araştırmaktır. Müziğin çağrışımda bulunma ve ürün ya da markayı hatırlatma özelliği ile marka bilinirliğine etkisi olacağı ve marka bilinirliğinin de tüketici satın alma niyetinde etkisi olacağı düşünülmektedir. Analiz verileri Spss Statistics versiyon 26 programı kullanılarak Frekans analizi, Tanımlayıcı analiz yöntemi ve çapraz tablo analizi yapılarak açıklanmıştır. Anahtar Kavramlar: Pazarlama, reklam, sosyal medya, müzik, e-ticaret Bilim Kodu: 112701
Özet (Çeviri)
It is clear that marketing science has not reached the position it has reached today. In particular, as it exists in all sectors, marketing science has adapted to the developing technology. Due to all these technological developments, it has also gained a place in social media platforms. Considering the time spent by consumers on their websites, brands aimed to deliver the messages they wanted to give to their target audiences through this channel and were successful. However, new terms have emerged. It has enabled consumers to quickly access all the information they want to access. Another point to be mentioned is that consumers have the opportunity to share their thoughts about the experience, service or product they have gained with social media users. In the study, the analysis data were explained by using Spss Statistics version 26 program and supported by the frequency analysis method. Key Terms: Marketing, advertising, social media, music, e-commerce Science Code: 112701