Kuşak-yol girişimi çerçevesinde Çin'in Orta Asya stratejisi
Central Asia strategy of China within the framework of the belt-road initiative
- Tez No: 793379
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, 21. yüzyıl başlarında yükselen bir güç olarak ortaya çıkan Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)'nin, kendine özgü büyüme modeli olan Kuşak Yol Girişimi (KYG)'nin, Orta Asya Türk devletleri eksenli büyüme stratejisini incelemektedir. 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılması sonrasında, tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan Orta Asya Türk devletleri, 1991 yılından itibaren bağımsızlıklarını kazanarak Asya jeopolitiğinde önemli bir denge unsuru haline gelmişlerdir. Türkistan olarak da adlandırılan bu coğrafya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya Federasyonu gibi güçlü ülkelerin yanı sıra, 21. yüzyılda ekonomik bir güç olarak ortaya çıkan ÇHC'nin de denkleme dahil olmasıyla yeni bir mücadele alanı haline gelmiştir. Tarihi İpek Yolu'nun,“Yeni İpek Yolu”na dönüştüğü bu süreçte, bölge ülkeleri ile siyasi ve ekonomik ilişkiler önem kazanırken, KYG'nin uygulamaya geçmesiyle de bu ilişkiler daha stratejik konuma gelmiştir. Bu çalışmada; KYG'nin, ÇHC'nin siyasi etkisini artırma aracı olarak üretilen politikaları ve bunun Orta Asya Türk devletleri üzerine olan etki ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the axial growth strategy of the Central Asian Turkish states of the Belt-Road Initiative (BRI), the distinctive model of the People's Republic of China (PRC), which emerged as a rising power in the early 21st century. Following the dissolution of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) in 1991, the Central Asian Turkish states along the historic Silk Road became an important balance of Asian geopolitics, gaining their independence from 1991. This geography, also called Turkestan, has become a new field of struggle with the inclusion of the PRC, which emerged as an economic power in the 21st century, as well as powerful countries such as the United States of America (USA) and the Russian Federation. With the historic Silk Road becoming the“New Silk Road”, political and economic ties with countries in the region have become important, and these relations have become more strategic with the implementation of the BRI project. This study evaluated the policies of the BRI, produced as a means of increasing PRC's political influence, and its implications for the Central Asian Turkish states.