Uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılamalarında soykırım suçu
The crime of genocide in international criminal law and criminal trials
  1. Tez No: 793412
  2. Yazar: GİZEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Uluslararası suç kavramı, toplumun huzur ve düzenini bozan ve bir bütün olarak uluslararası toplumu mağdur eden fiiller olarak açıklanabilir. Bu sebeple uluslararası suç olarak nitelendirilen bu fiiller, insan hakları ve dünya barışı yönünden hayati bir önem arz etmektedir. İnsanlık tarihi boyunca birçok kanlı savaş ve toplu katliamlar yaşanmıştır. Jean-Paul Sartre,“Soykırım, insanlık kadar eskidir”sözü ile kelime anlamı 'ırk öldürme' anlamına gelen soykırım suçunun, insanlık tarihi kadar eski olduğunu vurgulamıştır. Buna rağmen soykırım kavramı, ilk kez Nürnberg yargılamalarına konu iddianamelerde yer almış, bir suç olarak tanımlanması ve uluslararası hukukta yer edinmesi ise 20. yüzyılın ortalarını bulmuştur. Bu çerçevede, Birleşmiş Milletler bünyesinde hazırlanan 1948 tarihli Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ile soykırım, uluslararası bir suç olarak kabul edilmiş ve cezalandırılmasının da uluslararası bir mesele olduğu belirtilmiştir. Bu çalışma, suçların suçu olarak nitelendirilen soykırım suçunun tanımını, uluslararası ceza mahkemelerinin kararları ışığında yapmak üzerine odaklanmıştır. İlk bölümde, uluslararası ceza mahkemelerinin tarihsel süreçteki gelişimi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise soykırım suçunun unsurları, uluslararası ceza mahkemelerinin içtihatları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of international crime can be explained as acts that disrupt the peace and order of the society and victimize the international community as a whole. For this reason, these acts, which are described as international crimes, are of vital importance in terms of human rights and world peace. Throughout human history, there have been many bloody wars and mass murders. Jean-Paul Sartre emphasized that the crime of genocide, which literally means 'racial killing', is as old as the history of humanity, with the phrase“Genocide is as old as humanity”. Despite this, the concept of genocide was included in the indictments of the Nuremberg trials for the first time, and it was in the middle of the 20th century that it was defined as a crime and took its place in international law. In this context, with the 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, prepared by the United Nations, genocide was recognized as an international crime and its punishment was stated to be an international issue. This study focuses on defining the crime of genocide, which is defined as the crime of crimes, in the light of the decisions of international criminal courts. In the first part, the development of the international criminal courts in the historical process is emphasized, and in the second part, the elements of the crime of genocide are examined within the framework of the jurisprudence of the international criminal courts.