Soykırım suçu
- Tez No: 127697
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
151 ÖZET Günal Kurşun, Soykırım Suçu, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr.Doğan Soyaslan, 150 s. Tarihin en eski devirlerinden beri savaş, savaş kayıpları, yenilenlerin tazminat ödemesi, esir alınması, mallarına el konması ve kimi zaman kıyıma uğramaları kavramları olagelmiştir. Soykırım suçu ise, bir hukuk kavramı olarak fiilin kendisinden çok daha gençtir. Soykırım, ulusal, etnik, ırksal ya da dinsel bir grubun tümüyle ya da bir bölümüyle yok edilmesi kavramım ifade eder. İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde bu suçun terminolojisi, tarihsel ve hukuksal kaynağı irdelenmiş, ikinci bölümde ise suçun analitik incelemesine yer verilmiştir. Soykırım suçu, asıl olarak II.Dünya Savaşı'ndan sonra yapılan Nürnberg Yargılamalarında“insanlığı karşı suçlar”başlığı altında ihdas edilmişken, 1948 yılında Birleşmiş Milletlerce ülkelerin imzasına açılan“Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme”ile ayrı bir suç tipi haline gelmiştir. Suçun maddi ve hukuki konularıyla birlikte, tipik eylem olarak soylarım suçları, suçun maddi unsuru (actus reus) olarak eylem şekilleri, manevi unsur (mens rea) olarak özel soykırım kasdı, suçun hukuka aykırılık unsuru ve özel görünüş biçimleri, tezde işlenen konulardan bazılarıdır. Sonuç olarak soylarım suçu, bir Uluslararası Ceza Hukuku konusu olması nedeniyle Uluslararası Hukuk ve Ceza Hukuku'nun kesişme noktası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu suç tipi, aynı zamanda tabu hukuk anlayışı152 île pozitivist anlayışı birlikte bünyesinde barındıran bir hukuki kurum olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
153 SUMMARY Günal Kurşun, The Crime of Genocide. Masters Thesis, Advisor: Prof.Dr.Doğan Soyaslan, 150 p. Since the oldest periods of history, the concepts of war, losses of war, compensation payment, enslavement, confiscation and sometimes massacres has been seen. The crime of genocide, as a legal concept, is younger than the act itself. Genocide shows the concept of destruction with intend of a national, ethnical, racial or religious group in whole or in part This thesis, which is formed as two main parts, examines the terminology and historical and legal background of the crime in the first part, and in part two, it makes an analytical investigation of crime. Where the crime of genocide was mainly enacted in the Nuremberg Trials after the World War II under the concept of“crimes against humanity”, it has become a separate crime type with the“The International Convention About Prevention and Punishment of Genocide”which was opened to sign by United Nations in 1948. Together with the material and legal subjects of the crime, genocide crimes as typical actions, action types as physical element (actus reus) of the crime, special genocide intend as mental element (mens rea) of the crime, the element of contrary to law and private acts of genocide are some of the subjects that have been examined in the thesis. As a result, the crime of genocide appears as the intersection point of International Law and Criminal Law as it is a subject of International Criminal154 Law. This crime type is determined as a legal institution which shelters both natural law and positivist view.