Edirne il merkezindeki birinci basamak sağlık çalışanlarında kültürel yeterlilik ile hasta-hekim güveni arasındaki ilişki
The relationship between cultural competence and patient-doctor trust in Edirne provincal center in primary healthcare workers
- Tez No: 793422
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada Edirne il merkezi birinci basamak sağlık çalışanlarında kültürel yeterlilik ve hasta-hekim güveni ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın amacı kapsamında 58 hekim ve 232 hastadan veri elde edilmiştir. Araştırmaya 18 yaş üzeri, Türkçe konuşabilen, araştırmaya katılmaya gönüllülük gösteren, kişi, yer ve zamana oryante olan bireyler dahil edilmiştir. İki formdan oluşan anketler veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Hekimlere verilen anket formunda sosyodemografik bilgilere yönelik bir bölüm ile Birinci Basamak Sağlık Çalışanları İçin Kültürel Yeterlilik Ölçeği bulunmaktadır. Hastalara ise yine sosyodemografik bilgi formu ile hasta-hekim güvenine ilişkin soruların bulunduğu bölüm sunulmuştur. SPSS 19 istatistik programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre hekimlerin kültürel duyarlılık düzeyi arttığında, hasta-hekim güveni de artmaktadır. Ayrıca hasta yaşı arttıkça hasta-hekim güveni azalmaktadır. Hastanın eğitim düzeyi arttıkça hasta-hekim güveni de artmaktadır. Hekim yaşının artması ile beraber hasta-hekim güveni azalmaktadır. Erkek hekimlerin hasta-hekim güveni kadın hekimlere kıyasla daha düşüktür. Uzman hekimlerin kültürel yeterlilikleri ve hasta-hekim güvenleri daha yüksektir. Yabancı dil bilen hekimlerin de kültürel yeterlilikleri ve hasta-hekim güvenleri daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between cultural competence and patient-doctor trust in primary health care workers in Edirne city center. Within the scope of the study, data were obtained from 58 doctors and 232 patients. Individuals over the age of 18, who can speak Turkish, who voluntarily wanted to participate in the research, and who are oriented to the person, place and time were included in the study. Questionnaires consisting of two forms were used as data collection tool. The questionnaire given to the doctors, consisted of sociodemographic information and the Cultural Competence Scale for Primary Health Care Professionals. The patients were presented with a sociodemographic information and a section with questions and questionnaire of about patient-doctor trust. Data were analyzed using the SPSS 19 statistical program. According to the results of the research, when the cultural competency of doctors increases, patient-physician trust also increases. In addition, as patient age increases, patient-doctor trust decreases. As the education level of the patient increases, patient-doctor trust also increases. As the doctor age increases, patient-doctor trust decreases. Male doctors have lower patient-doctor trust than female doctors. Cultural competencies and patient-doctor trust of specialists are higher. Doctors who speak a foreign language were also found to have higher cultural competence and patient-doctor trust.