Learning mechanisms behind the cost decline of crystalline silicon (c-si) solar photovoltaic (Pv) modules
Kristal silisyum (k-si) fotovoltaik (Fv) güneş modüllerininmaliyet düşüşünün ardındaki öğrenme mekanizmaları
  1. Tez No: 793421
  2. Yazar: EMEL SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonometri, Enerji, Science and Technology, Econometrics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu tez, k-Si FV güneş modüllerinin maliyet düşüşünün arkasındaki farklı öğrenme mekanizmalarını anlamayı amaçlamaktadır. Tüm yenilenebilir enerji teknolojileri arasında güneş fotovoltaik, son 10 yılda kurulum hızı en yüksek olan ve maliyeti en fazla azalan enerji türü olmuştur. Küresel kümülatif üretimin her iki katına çıkmasına karşı birim maliyetteki değişime dayanan öğrenme eğrileri, FV yol haritalarında maliyetlerde ısrarlı düşüşe neden olan mekanizmayı açıklamak için en sık kullanılan araç olmuştur. Bununla birlikte, bu yaklaşım, maliyetteki düşüşü yalnızca yaparak öğrenme olarak bilinen bir faktöre bağlar ve böylelikle bu etkinin olduğundan fazla tahmin edilmesi ve diğer potansiyel nedenlerin görünürlüğünün baskılanması risklerini bünyesinde barındırarak nihayetinde kaynakların daha verimli tahsis edilmesini engelleyebilir. Tez çalışmasında ilk olarak, 2003 ve 2018 yılları arasında ABD Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören 11 FV imalat şirketinin verilerine dayalı olarak ekonometrik panel veri tahminleri yapılmıştır. Niceliksel analizlerin ardından dünyanın çeşitli bölgelerinden 19 FV uzmanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu nitel kısımda, önceki nicel analizde incelenen öğrenme kalıplarını mümkün kılan temel nedenler ve araçlar sorgulanmıştır. Sonuç olarak, öğrenmenin farklı boyutlarıyla ilişkilendirilen bazı faktörler, bazı dışsal teknolojik ve endüstriyel faktörlerin kontrolü altında incelenmiştir. Böylece, firmalar içindeki araştırma ve etkileşim tutumları ve barındırdıkları dinamik yetenekler, art arda yürütülen ekonometrik analizler ve uzman çıkarımları yoluyla doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkarılmış ve gerekçelendirilmiştir. Son olarak, uzman görüşmelerinden elde edilen genel bulgulara dayanarak, PV üretim endüstrisindeki teknoloji ve maliyet iyileştirmelerini sürdürmek için uluslararası ve ulusal düzeyde politika önerileri ile firma düzeyinde strateji önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at understanding different learning mechanisms behind the cost decline of c-Si solar PV modules. Among all renewable energy technologies, solar PV energy has had the highest installation rate and the largest cost decrease in the last 10 years. Learning curves, which demonstrate a constant change in unit costs against each doubling of global cumulative output, have been the most often used tool in the PV roadmaps to explain the mechanism that causes the insistent fall in costs. However, this approach attributes the decrease in cost merely to one factor which is known as learning by doing, thereby bringing along some risks like overestimation of the investigated effect and suppression of other potential causes. Hence, it prevents the resources to be allocated more efficiently. In the study, first, an econometric panel data analysis was carried out based on 11 PV manufacturing companies listed in the US Stock Exchange between 2003 and 2019. Following, semi-structured interviews were conducted with 19 PV experts from multiple regions of the world. By this qualitative part, the underpinning causes and instruments that enabled the learning patterns examined in the preceding quantitative analysis were inquired. As a result, some factors that were associated with different dimensions of learning were investigated under control of some external technological and industrial factors. Thus, the researching and interacting attitudes within the firms and the dynamic capabilities that they might have embodied were directly or indirectly revealed and justified through successively carried out econometric analysis and expert elicitations. Finally, based on the overall findings attained upon expert interviews, policy recommendations at international and national levels as well as firm level strategy suggestions were made in order to maintain the technology and cost improvements in the PV manufacturing industry.